CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Aksolotl Nedir?

Google News Abone Ol

Aksolotl Nedir? 

Aksolotl dediğimiz canlı, nesli tükenmekte olan bir semender türüdür. Hatta nesli ha tükendi ha tükenecek dediğimiz hayvanlar arasında yer alırlar. Aksolotlların en yaygın bilinen yeteneklerinden biri, rejenerasyon yetenekleridir. Yani bu canlılar uzuvlarını kaybettiklerinde, bu yetenekleri sayesinde uzuvlarına yeniden kavuşabilirler. Aynı zamanda da, ağır yaralarını ve iç organlarını da yenileme yetenekleri oldukça yüksektir. Bu canlılar kaplan semenderi grubuna aittirler ve Meksika’da bilinen köstebek semenderlerinin en bilinenlerindendir.

Aksolotlların larvaları, metamorfoz geçirmezler. Bu sebeptendir ki, yetişkinleri suda yaşamaktadır ve solungaçlara sahiptir. Aksolotlların asıl habitatı, Meksika’da bulunan Chalco Gölü ve yine Meksika’nın dağlarında bulunan göllerdir. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, aksolotllar mükemmel bir rejenerasyon yeteneğine sahiptirler. Kertenkeleden daha üst düzeyde bir rejenerasyon yeteneğine sahip oldukları da söylenmektedir. Emriyolarının büyük olması, aksolotlların bilimsel araştırmalarda denek olarak da kullanılmasını sağlamaktadır.

Kansere neredeyse hiç yakalanmayan aksolotllar için bilim insanları, normal bir insana göre kansere yakalanma oranı neredeyse bin kat daha az olduğunu söylüyor. Ortalama olarak 15 yıl gibi bir ömre sahip olan aksolotllar bilim insanlarınca denek olarak kullanılırken, kimi insanlar tarafından da akvaryumda yetiştirilmeye devam ediliyor. Aksolotl adı verilen bu şirin canlılar küçük balık, kurt ve böcekle beslenmektedir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir