CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Aksolotl Nedir?

Aksolotl Nedir? 

Aksolotl dediğimiz canlı, nesli tükenmekte olan bir semender türüdür. Hatta nesli ha tükendi ha tükenecek dediğimiz hayvanlar arasında yer alırlar. Aksolotlların en yaygın bilinen yeteneklerinden biri, rejenerasyon yetenekleridir. Yani bu canlılar uzuvlarını kaybettiklerinde, bu yetenekleri sayesinde uzuvlarına yeniden kavuşabilirler. Aynı zamanda da, ağır yaralarını ve iç organlarını da yenileme yetenekleri oldukça yüksektir. Bu canlılar kaplan semenderi grubuna aittirler ve Meksika’da bilinen köstebek semenderlerinin en bilinenlerindendir.

Aksolotlların larvaları, metamorfoz geçirmezler. Bu sebeptendir ki, yetişkinleri suda yaşamaktadır ve solungaçlara sahiptir. Aksolotlların asıl habitatı, Meksika’da bulunan Chalco Gölü ve yine Meksika’nın dağlarında bulunan göllerdir. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, aksolotllar mükemmel bir rejenerasyon yeteneğine sahiptirler. Kertenkeleden daha üst düzeyde bir rejenerasyon yeteneğine sahip oldukları da söylenmektedir. Emriyolarının büyük olması, aksolotlların bilimsel araştırmalarda denek olarak da kullanılmasını sağlamaktadır.

Kansere neredeyse hiç yakalanmayan aksolotllar için bilim insanları, normal bir insana göre kansere yakalanma oranı neredeyse bin kat daha az olduğunu söylüyor. Ortalama olarak 15 yıl gibi bir ömre sahip olan aksolotllar bilim insanlarınca denek olarak kullanılırken, kimi insanlar tarafından da akvaryumda yetiştirilmeye devam ediliyor. Aksolotl adı verilen bu şirin canlılar küçük balık, kurt ve böcekle beslenmektedir.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı