BilimGenelHaberSağlık

Aç Karnına Su İçmenin Şaşırtıcı Faydaları

Google News Abone Ol

Aç Karna Su İçmenin Faydaları

Kaslarımızın yüzde yüzde 75’i, beynimizin yüzde 90’ı, kemiklerimizin yüzde 22’si ve kanımızın yüzde 83’ü sudan oluşmaktadır. Suyun yararları anlatmakla bitmez. Örneğin, özellikle organlarımızın sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışabilmesi için, su tüketimi oldukça önemlidir. Ancak aç karnına tüketildiğinde öyle yararları var ki, sizi çok şaşırtacak…

 1. Aç karnına su içmek, vücudun ihtiyaç duymadığı maddeleri ve toksinleri uzaklaştırmasına yardımcı olmaktadır.
 2. Her günün başlangıcında özellikle açken su içmek metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olurken aynı zamanda da bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklardan korunmamızı sağlar.
 3. Hücrelerimizin yenilenme süresini hızlandırarak yeni hücre oluşumuna katkıda bulunur. Vücudun rejenerasyon (iyileşme) sürecini hızlandırır.
 4. Sigara, alkol gibi zararlı maddelerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar.
 5. Kötü beslenme (Fast Food) sonunu vücudumuzda oluşan zararlı kimyasalların etkilerini oldukça indirger.
 6. Özellikle aç karnına su içmek organlarımızın düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 7. Su içmek açlık hissini bastırdığından gereksiz yemek yemenin önüne geçerek, kilo vermeye yardımcı olur.
 8. Özellikle aç karnına su içmek lenf ve bağırsak sisteminin sağlığını korumasına yardımcı olarak, bizleri enfeksiyonlara karşı daha dirençli yapar.
 9. Sabahları aç karnına su içmek, sindirimi kolaylaştıracağı için ve besinlerin bir an önce enerjiye çevrilmesine yardımcı olacağı için, sabahları daha enerjik olmamızı sağlar.
 10. Sabahları su içmek, uykudan kalkanın vereceği yorgunluğu ve uyuşukluğu üzerimizden bir an önce atmamıza yardımcı olur.
 11. Bol su içmek kabızlığın önüne geçmeye yardımcı olur.
 12. Özellikle gastrit sorunu olanlar için, aç karna 3 bardak kadar su içmek, midenin asit düzeyini düşürerek, midede oluşan yanmaların ve krampların önüne geçer.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

2 Yorum

 1. Böyle şeyler olacağını hiç düşünmemiştim. Çok ilginç gerçekten. Konu için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir