BilimGenelHaberSağlık

3D Baskılı Çocuk Kulakları

Google News Abone Ol

Çinli Bilim İnsanlarından Biyonik Kulak

Çin’deki bilim insanlarının en son araştırması çocuklar üzerine, Çin‘de dünyaya gelen 6 ve 9 yaşları arasında 5 çocuk kulakları gelişmemiş olarak dünyaya gelmişti ve bunlar üzerine araşırma yapmaya başlandı. Bilim insanlarımız biyolojik kulak yapmak için çocukların kulak kıkırdak hücrelerinden DNA’sını alarak kulakları daha çok gerçek ve dış görünüşünün daha çok estetik görünmesini sağladı. 3 ay içerisinde bu kulak kalıpları tamamlandı. Boston Üniversitesi‘nde görev alan Tessa Handlock “Bu tarz yedek parça yetiştirme ve kişilerin kendi hücrelerinden yapılmış uzuvorgan kullanılması fikri oldukça uzun süredir varlığını sürdürüyor. Hayvanlarda daha önce başarılı bir şekilde uygulandı. Ancak insanlarda asıl risk hücrenin fazla büyümesi ve sonrasında kanserli bir kütle yaratmasıdır” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ancak tasarlanan kulaklar kozmetik sanayisi için üretilmeye başlandı. Bilim insanlarının öncelik olarak çocuklarla çalışmasının nedeni ise çocuklarda bulunan mikrotia hastalığının psikolojik olarak çocukları olumsuz etkilediği görülmüştür. Şimdilik kozmetik ve çocuklar için tasarlanan kulaklar daha sonra büyümesi planlanıyor, ancak yöntem karmaşık ve pahalı olduğundan yaygınlaşması pek düşünülmüyor.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir