BilimGenelHaberUzay

2 Yıldız Çarpışırsa Ne Olur?

Google News Abone Ol

17 Ağustos 2017 tarihinde bilim insanları tarafından astronomide önemli bir keşif yapıldı. İki nötron yıldızı kafa kafaya çarpıştı, daha doğrusu birleşti. Bu çarpışma dünyadan çok ve çok uzakta gerçekleşti. Nötron yıldızı dediğimiz isim aslında büyük yıldızlar öldüğü zaman geriye sadece çekirdekleri kalması olayıdır. Bunun sonucu kütlesi İstanbul kadar bir yıldıza dönüşürler ve enerji bakımından çok fazla yoğundurlar.

Nötron Yıldızlarının Birleşmesi

Geçtiğimiz haftalarda duyulan ve gözlemlenen bu olay iki nötron yıldızının birleşmesi sonucu ortaya çıktı. 130 milyon ışık yılı kadar mesafe olan bir komşu galaksilerimizden birinde yaşadığı tespit edildi.

Einstein‘in teorisi olarakda bilinen İzafiyet teorisi ile kütleler uzay zamanı bükerler. Kütlesi ne kadar büyük olursa hacmi çevresindeki uzay zamanda ona doğru orantılı olarak bükülür. Bu kütleler bazı durumlar sonucu değişerek oluşan eğriliği dışa döndürerek yeni bir ışık hızı ile bir dalga oluşturular.Buda günümüzde bildiğimiz Kütle Çekimsel Dalga olarak da bilinir. Komşu galaksimizde bulunan bu iki yıldız birbirleri etrafında dönmeye başlayarak uzay zamanı bükmeye, eğritmeye başladılar. 130 milyon yıl önce meydana gelen olay ancak bize bu ay içerisinde ulaşmış durumda, dedektörler aracılığı ile 100 sn boyunca kaydedildi. Ve duyulması hayret bir ses ortaya çıktı.

Bu patlama sonucu ağır element olan altın, pilatinyum, uranyum oluştu. Buda dünyada oluşması mümkün olmayan elementlerin nasıl oluştuğuna dair bize bir işaret vermekte. %5 ini oluşturan altın ve pilatinyum gibi malzemeler haricinde %95 bilmediğimiz bir kütle var . Günümüz bilim insanları bunu kara delik olabileceği üzerine duruyor. Ancak net bir açıklama yapılmış değil, üzerinde çalışmalar devam etmekte.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı