GenelMakaleler

12 Madde’de Elon Musk

Google News Abone Ol

Elon Musk Kimdir?

 1. 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da doğdu.
 2. Elon, sürekli gözlerini bir noktaya sabitleyen ve asla konuşmayan bir çocuktu. Ailesi onun çok uzun bir zaman sağır sandı. Ancak çok sonra anlaşıldı ki, Elon sadece hayal kuruyordu. Annesi bu konuyu şöyle özetleyecekti yılla sonra: “Sanki zihni başka bir evrene geçiş yapardı. Bu konuda artık üzerine gitmiyorum çünkü böyle zamanlarda yeni bir roket ya da benzer bir şey tasarladığından emin oluyorum.“
 3. Küçükken bile kendini kanıtlamayı başaran Elon Musk IBM tarafından düzenlenen özel bir sınavda en yüksek puanı alanlardan biridir
 4. Çok küçük yaşlardan beri tutkulu bir şekilde kendi kendine öğrenen biriymiş. Kardeşi Kimbal onun çoğu zaman günde 10 saat okuduğunu söylüyor.
 5. Henüz 12 yaşında, Blastar adını verdiği oyunu 500 dolar karşılığında PC&Technology dergisine satan Elon Musk, nasıl para kazanılacağını erken yaşlarda öğrenmiş bir milyarderdir.
 6. Orta öğrenimini Bryanston High School’da tamamladıktan sonra Pretoria Boys High School’a başladı ve buradan mezun oldu. Üniversite eğitimi için önce Kanada’ya taşındı ve 1992 senesinde Queen’s University’de iki yıl eğitim aldı. Buradaki eğitiminden sonra University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrılıp Amerika’ya geçiş yaptı.
 7. Okul hayatı boyunca acımasız çocuklarla bir aradaydı Elon. Sınıf arkadaşları tarafından şiddete uğradığı zamanlar oldu ve asla sıradan değildi. Bunlar ciddi darbelerdi. Öyle ki, Ellon, deforme olan septum bölgesinden 41 yaşında ameliyat olacaktı yıllar sonra.
 8. Stanford Üniversitesi’nde doktoraya başlayım 2 gün sonra bu kararından vazgeçip 4 ortakla birlikte kurmuş olduğu Paypal’ı 2002 yılında 1.5 milyon dolara eBay’e sattı. Aynı yıl içerisinde Space X’i kurdu.
 9. Tesla Motors, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kuruldu. Bu iki isim Elon Musk projeye dahil olana kadar aktif rol oynadılar. 2004’te Musk, A tipi yatırımlar sağlayarak şirketin CEO’su oldu.
 10. İlk olarak 2000’de Justine ile evlendi Elon Musk fakat evlilikleri 8 yıl sürdü.
 11. Ardından 2010 yılında iki kez evleneceği Talullah Riley ile evlenen Elon Musk, bu evliliğini de 2016 yılında komple bitirdi.
 12. Bu iki evlilikten 6 çocuğu bulunan Elon’un çocuklarının isimleri; Nevada Alexander, Xavier, Saxon, Griffin, Damian ve Kai.
 13. Musk’un yeni heyecan verici projesi ise NeuraLink adlı yeni bir şirket kurduğunu ve insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Musk, maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını belirtti. Daha ayrıntılı görmek istiyorsanız Barış Özcan’ın videosu’nu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yağmur Selçuk

19 Kasım 2002 Yozgat doğumluyum, 11.Sınıfa geçtim ve kendimce öğrenip size katkı sağlamak amacıyla bu sayfaya kayıt olmuş bulunmaktayım. İstanbul’da yaşıyorum kendimce geliştirmeye çalıştığım hobilerim var gitar öğrenmek, resim cizmek, fotoğraf çekmek, yeni bir dil öğrenmek gibi :) Hedefim psikolog olup aynı zamanda yoga eğitmenide olmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir