BilimGenelMakalelerTeknolojiUzay

Zamanda Yolculuk Mümkün Mü?

Google News Abone Ol

Zamanda Yolculuk Yapabilir Miyiz?

Uzunca bir zamandır bilim insanları zamanda yolculuğun gerçekleştirilebilmesi için çalışmalar yapıyor. Zamanda yolculuk şu an mümkündür demek yanlış olur. Fakat bu konuda çeşitli bilim insanları bazı teorilere sahip. Şimdi gelin Einstein’ın Rölativite Teorisine bir bakalım:

Rölativite Teorisi

Einstein 1905 yılında uzayın 4 boyutlu bir dokuya sahip olduğunu, ve kütle ya da hızın artırılması durumunda hem uzayın hem de zamanın eğrildiğini söyleyerek bu teorisini tanıttı. Aslında bu ne kadar hızlı hareket edersen zamanında aynı oranda o kadar yavaşlayacağı anlamına geliyordu. Çevrede bulunan kütleleri katlanır düzeyde artırdığımızda da aynı etkiyi yaşayacağımızı söylüyordu. Aslında bu teori dakika ölçeğinde kanıtlanmıştı.

Zaman Yavaşlar Mı?

Einstein bu teoriyi ortaya atıp, dakika ölçeğinde de olsa kanıtlandıktan sonra zaman bazı yerlerde yavaşlıyor, veya hızlanıyor mu sorusunu akıllara getirdi. Einstein bu teorisinde haklıydı. Zamanın hızlandığı, ve yavaşladığı bir yer vardı: Uzay

Uzayda Zaman Yavaşlar Mı?

Aslında uzayda zaman yavaşlamaz, hızlanır. Yani geçmişe değil geleceğe açılan bir kapı var. Bunun ispatını ise Küresel Konumlama Sistemi (Global Positionıing Sysıtem, GPS) yapıyor. Dünyanın çevresinde uydulardan oluşan bir ağ var. Bu uydular ise uydu dolaşımı dediğimiz bir olaya olanak sağlıyor. Bunlar zamanın uzayda dünyadakinden daha hızlı aktığını gösteriyor.

Uzay sınırsız bir boşluk, ya da biz öyle biliyoruz. Bu boşlukta zaman yolculuğu yapabilmenin mümkün olduğu Einstein’ın Görelilik Teoisi‘nde açıklanıyor. Fakat bu boşlukta bir zaman yolculuğu  yapabilmek demek, bir astronotun ışık hızından biraz düşük bir hızla altı ay boyunca uzayda seyahat etmesinin ardından, bir 6 ay daha Dünya’ya dönerse gelecekteki dünyaya ayak basar. Çok hızlı giden bir gemi neredeyse tümüyle enerjiye dönüşür ve buna bağlı olarak kütlesi aşırı artar. Aşırı büyük kütle hem geminin daha fazla hızlanarak ışık hızına ulaşmasını önler hem de zamanın yavaşlamasına yol açar.

Ancak zamanda yolculuk yapılması için çok ileri düzeyde bir teknoloji gerekiyor. Günümüz şartlarında ışık hızından biraz yavaş bir uzay aracı henüz üretilmediğinden belki de biz öyle biliyoruz günümüzde böyle bir şey gerçekleşmedi. Fakat bir gün böyle bir uzay aracı yapar, teknolojimizi geliştirirsek orası başka 😉

Zeynep Tanrıverdi

15 yaşındayım. Fen lisesinde okuyorum. Bilim ve teknolojiyle ilgili konuları araştırmayı, araştırdığım bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyorum. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir