GenelHaberTeknoloji

Yürüyerek Elektrik Üretmek

Google News Abone Ol

2009’da Laurence Kemball-Cook tarafından Londra’da kurulan teknoloji firması Pavegen Systems, üzerinde adım atıldıkça elektrik üreten Pavegen V3 adlı akıllı zemin geliştirdi. Yüzyıllar önce sadece kaldırım taşları üstünde yürüyerek, koskoca bir kentin elektriğini üretmek kimin aklına gelirdi?

Yürüyerek Nasıl Elektrik Üretilir?

Şehirlerin ana şebekeden gelecek enerjiye daha az ihtiyaç duymasını sağlamak için geliştirilen zeminler, atılan adımların oluşturduğu kinetik enerjiyi elektromanyetik sistem aracılığıyla elektrik enerjisine çeviriyor.

Sistemin elektrik üretimine başlanması için kişinin zemin üzerinde en az 5 mm hareket etmesi gerekiyor ve elde edilen enerji miktarı hareket eden kişinin ağırlığı ve attığı adım sayısı ile orantılı olarak artıyor.

Her plaka, bir adımda ortalama 5 watt elektrik üretilmesini sağlıyor, ayrıca plakalar veri transfer sistemi sayesinde adımların zamanlarını hesaplayarak gerekli enerjinin üretiminin ne kadar sürede olabileceğini hesaplıyor. Bu da ihtiyaç duyulan enerjinin elde edilme süresinin tahmininde kullanılıyor. Pavegen’in bu akıllı kaldırım taşı sistemi, dünya üzerinde şimdiden 100 farklı yerde kullanılmakta. Özellikle Pavegen markası Washington DC’nin şehir yapısına kendini kabul ettirmiş durumda.

Yayalar yalnızca zeminde yürüyünce temiz elektriklerini elde etmeyecekler, aynı zamanda Golden Triangle web sitesi üzerinden kablosuz API ile dijital para biriktirebilecekler. Biriken paralar bağış ya da yardım amaçlı kullanılabilecek. Sistemin bir diğer faydası ise yapılan haritalama ile her hangi bir alandaki yaya trafiği belirlenebiliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacın her geçen gün daha fazla arttığı göz önünde bulundurulduğunda bu yeni enerji kaynağının kullanımı artacak gibi duruyor. Ayrıca insanları yürümeye teşvik eden yöntem, günümüzün en büyük problemlerinden biri olan hareketsizlikle de başa çıkmaya yardımcı olabilir.

Kemball-Cook, “İnsanların şehirlerde hareket etmesine yeni bir anlam katacak bir ürün oluşturduk ve fiziksel ve dijital dünyaları bir adımla birbirine bağlayan ürünümüz enerji hasatı piyasasında bizi öncü bir yere koyuyor.” diyor.

Yenilenebilir Enerji Önemini Arttırıyor

Sadece enerji üretimini değil ayrıca insanların yenilenebilirliğe karşı bakışını da değiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Kemball-Cook, “Önümüzdeki 20 yılda tamamen temiz enerji kaynakları kullanmaya başlasak da eğer insanlar bilinçli değilse yine içinde yaşadıkları çevreye zarar vermeye devam edecekler.” diyor ve hedeflerinin toplumu bu konuda bilinçlendirmek olduğunu söylüyor.

Kemball-Cook, zeminlerin fazla adım atılan yerlere kalıcı olarak yerleştirilmesiyle sürekli enerji elde edilmesini istedikleri ve geçtiğimiz 70 yılda güneş enerjisinin yaptığını kinetik enerjiyle yapmak istediklerini söylüyor.

Bunun gibi doğa dostu sistemler daha güvenli ve daha tasarruflu bir şehir yaratmaya yardım edebilecek ve büyük şehirlerde pozitif bir etki yaratabilecek.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir