BilimGenelHaber

Yılandan Uyarlanarak Sentetik Deri Yapıldı

Google News Abone Ol

ABD‘deki California Teknoloji Enstitüsünden (Caltech) bilim insanları tarafından, sıcaklık değişimlerini hissedebilen sentetik deri geliştirildi. Çıngıraklı kılandan uyarlanarak geliştirilen bu deri, sıcaklık hassasiyetine sahip. Hatta sıcaklık değişimlerine oldukça duyarlı…

Caltech’te Profesör Chiara Daraio öncülüğünde laboratuvar ortamında sentetik ağaç üretmek üzerine yapılan çalışmalar yürüten ekip, ısı değişimlerine karşı elektrikli tepki veren bir malzeme geliştirmeyi başardı. Araştırmacılar bu çalışmada ısı hissini oluşturmak için, bitki hücre duvarında bulunan “Pektin” isimli uzun zincirli molekülden yararlandı.

Deri Hassasiyetini Oluşturan Hücre Mekanizması

Pektin molekülünün ısı hassasiyetini kullanan ekip, ilerleyen aşamalarda pektini izole ederek, yalnızca su ve pektin moleküllerinden oluşan, insan saçı kalınlığında olan şeffaf ve esnek bir film üretti.

Araştırmacılar yöntem için çıngıraklı yılanların karanlıkta avlarını vücut sıcaklığından bulabilmelerini sağlayan deri hassasiyetini oluşturan hücre mekanizmasından esinlenildiği açıkladı.

Günümüzde tıp alanlarına yatırım yapılması bunun gibi projelerin önünü açabilir ve sağlık alanlarında daha fazla ilerleme kaydedilebilir. Yetkililerin bu durumda özellikle daha fazla duyarlı olması ve mantıklı adımlar atması gerekiyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir