Bilim Ve Tekno

Yılandan Uyarlanarak Sentetik Deri Yapıldı

Yılandan Uyarlanarak Sentetik Deri Yapıldı

ABD‘deki California Teknoloji Enstitüsünden (Caltech) bilim insanları tarafından, sıcaklık değişimlerini hissedebilen sentetik deri geliştirildi. Çıngıraklı kılandan uyarlanarak geliştirilen bu deri, sıcaklık hassasiyetine sahip. Hatta sıcaklık değişimlerine oldukça duyarlı…

Caltech’te Profesör Chiara Daraio öncülüğünde laboratuvar ortamında sentetik ağaç üretmek üzerine yapılan çalışmalar yürüten ekip, ısı değişimlerine karşı elektrikli tepki veren bir malzeme geliştirmeyi başardı. Araştırmacılar bu çalışmada ısı hissini oluşturmak için, bitki hücre duvarında bulunan “Pektin” isimli uzun zincirli molekülden yararlandı.

Deri Hassasiyetini Oluşturan Hücre Mekanizması

Pektin molekülünün ısı hassasiyetini kullanan ekip, ilerleyen aşamalarda pektini izole ederek, yalnızca su ve pektin moleküllerinden oluşan, insan saçı kalınlığında olan şeffaf ve esnek bir film üretti.

Araştırmacılar yöntem için çıngıraklı yılanların karanlıkta avlarını vücut sıcaklığından bulabilmelerini sağlayan deri hassasiyetini oluşturan hücre mekanizmasından esinlenildiği açıkladı.

Günümüzde tıp alanlarına yatırım yapılması bunun gibi projelerin önünü açabilir ve sağlık alanlarında daha fazla ilerleme kaydedilebilir. Yetkililerin bu durumda özellikle daha fazla duyarlı olması ve mantıklı adımlar atması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ