BilimGenelMakaleler

Yılan Zehrinin Kana Etkisi

Google News Abone Ol

Yılan zehrinin birçok etkisinin olduğunu az çok herkes bilir. Bunların içinde koma, felç, yüksek ateş olduğu gibi bazı garip etkileri de vardır. Örneğin bazı yılan zehirlerinde bulunan “Reptilaz” enzimi kanın donmasına denen olur. Bu aşırı pıhtılaşma, kişinin açı çekerek ölmesi ile sonuçlanır. Yılan zehrindeki reptilaz enziminin etkisini anlatan aşağıdaki video ile sizleri baş başa bırakmak istiyorum. İyi seyirler…

Reptilazın Kana Etkisi

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. İlginç bir konu olmuş. Yılan zehrinin etkileri gerçekten büyük sonuçlar doğurabiliyor. Üstelik pek çok yılana göre farklılık gösteren bir durum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı