GenelHaberTeknoloji

Yeni Nesil Robot: Handle

Google News Abone Ol

Teknoloji devi olan Google için robot geliştiren Boston Dynamics firmasının ürünü olan yeni nesil robot “Handle” büyük ilgi gördü. 2 metre boyunda olan ve hızlı hareket etmesinin yanı sıra zıplayabilme yeteneğine de sahip olan Handle adındaki robot, 1.2 metre yüksekliğe kadar zıplayabiliyor ki bu yükseklik hiç de küçümsenecek kadar değil.

Robot Handle’ın Özellikleri

Tek şarj ile 24 kilometre yol gidebileceği iddia edilen Handle, oldukça ilginç bir tasarıma sahip ve bu yüzden görenleri dönüp tekrar baktırıyor. Oldukça hızlı hareket edebilen Handle saatte 15 kilometre hıza sahip. Bakımı ve üretimi benzerlerine oranla çok daha basit olan Handle‘nin iki bacağı ve iki tekerleği bulunuyor. İlerleyen yıllarda tasarımsal ve yazılımsal açıdan geliştirilebilirse, oldukça başarılı işler başarabileceği düşünülen Handle, ilerleyen zamanlarda belki de arama kurtarma görevlerinde kullanılabilir.

Robot Teknolojisi Gelişiyor

Biraz önce belirttiğimiz gibi Handle Robot‘un 2 adet tekerleğe sahip bacağı bulunuyor. Ancak robot teknolojisi her geçen gün gelişiyor. Yeni çıkan Robot Cassie 2 adet gerçek bacağa sahip üstelik insan yürümesini oldukça iyi taklit ediyor. Dilerseniz “Yeni Nesil Robot Cassie” yazımızı da okuyabilirsiniz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir