BilimGenelHaber

Yeni Akrabalarımız: Naledi

Şimdiye kadar bilinen bulgulara göre insanlığın 200 bin yıl önce, “İnsanlığın Beşiği” adı verilen tek bir noktadan dünyaya yayıldığı sanılıyordu. Ancak 2017’de bulunan fosiller bu durum hakkında yanıldığımızı ortaya koydu. Bulunan Homo Sapiens fosilleri insanlık ve evrim hakkında yeni bilgileri açığa çıkardı.

Bilim Ezber Bozdu

Afrika’nın doğusunda yer aldığı bilinen ve insanlığın buradan yayıldığı düşünülen insanlığın beşiğinin dışında Kuzey Afrika’da yeni bir Homo Sapiens yeni modern insan fosili bulundu. Bu yeni fosilin insanlık ve evrim hakkında yeni bilgileri gün yüzüne çıkaracağı düşünülüyor.

Evrimle İlgili Buluşlar Bununla Sınırlı Değil

Yeni bulunan bu fosilinin Homo Sapiens ile akraba olabileceği tartışılırken 2015’de keşfi yapılan 15 adet fosile ilişkin tartışmalar halen sürüyor. 2015 yılında 15 adet modern insan benzeri fosil bulunmuştu ve bu fosillere Naledi adı verilmişti. Homo Sapiens türü ile oldukça benzer özellikler taşıyan fosili 3 milyon yaşından olabileceği tahmin ediliyor. Bu durum da evrim ile ilgili yeni tartışmaların fitilini yeniden ateşleyecek gibi görünüyor.

Homo Naledi İle Bir Takım Farklılıklar Var

Yeni keşfedilen Homo Naledi türü her ne kadar benzer özellikler taşısa da bir takım farklılıkları da yok değil. Fosil, Afrika’daki insanlardan oldukça farklıydı. İlkel insanlardan oldukça farklı özellikler taşıyordu. Beyni bir gorilinki kadar küçüktü. Leğen kemiği ve omuzları ise çok az gelişmişti.

Bunlar dışında Naledi, birçok karakteristik özelliği nedeniyle insan cinsi kategorisi altında incelendi. 2017 yılında aynı araştırmayı yürüten ekibin uğraşları 200 ile 300 bin yıllık bir geçmişe ışık tuttu. Bu yıl açıklanan araştırma bulgularına göre Naledi, modern insanın da ait olduğu Homo sapiens ailesinin ilk örnekleriyle karşılaşma fırsatı bulmuş olabilir.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı