BilimGenelHaberSağlık

Yaşlı Kalbin Gençleştirilmesinin Formülü Bulundu!

çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Eduardo Marban, yaşlanmayı durdurarak hatta tersine çevirebilecek kök hücre tedavisi bulduğunu açıkladı. Bir ay içerisinde etki eden bu tedavi farelerde uzun süreli koşma ve tüy yenilenmesinde etki ettiği saptandı. En önemlisi ise kromozomlarında bulunan telomer uzamıştıTelomer her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalardır. Cedars-Sinai araştırmacıları yeni doğan farelerden kök hücre aldılar ve yaşlı farelerin kalp dokusuna enjekte ettiler. Kontrol grubu olarak da başka bir grup yaşlı fareye tuzlu su enjekte edildi.  Tuzlu sıvı verilen farelere oranla kök hücre tedavisi yapılan farelerde bir takım farklılıklar görüldü. Bir ay sonra koşu bandı,hemodinamik, ekokardiyografik testlere tabi tutulmuşlardı ve sonuç olarak bu testlerde kök hücre tedavisi olan farelerin önde çıktığı tespit edildi.

Bu fareler kalp yapısını ve işlevselliğini geliştirdikleri gözlemlendi. Ve bu sayede daha uzun 20 dakika fazla egzersiz yapabildiler. ve ayrı olarak tüy uzaması ve telomerlerinin de uzadığı görüldü. Telomerin uzunluğu doğrudan yaşlanmayla alakalı idi ve bu sayede yaşlanan kalp gençleştirilmiş oldu. Bu tedavi ile 600 binden fazla olan kalp hastalarında umut vaat ediyor.

Etiketler

Soru Cevap banner

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okuyorum,  öğrenciyim, bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı