BilimGenelHaberSağlık

Yaşlanmadan Sorumlu Protein Keşfedildi

Yaşlanmadan Sorumlu Protein

Scripps Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan araştırmacılar, TZAP adı verilen proteinin, kromozom uçlarını koruyup DNA parçalarının boyutunu belirlediğini ve kromozumları birleştirdiğini bildirdi. Sonuçları ve detayları Science dergisinde yayımlanan araştırmada TZAP proteininin telomerlerin çok uzamamasını sağlayan bir süreci yönettiğini açıkladı.

protein

Yaşlanmaya Çözüm

Bilindiği üzere telomerlerin uzunluğu vücut hücrelerinin ömürlerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır. TZAP proteini ile birlikte yaşlanmaya ve kansere bir bakımdan çözüm olabileceği düşünülüyor. Araştırma ekibindin Profesör Eros Lazzerini Denchi yaptığı açıklamada; “Telomerler, bir hücrenin saatini temsil ediyor. Belirli uzunlukta telomerlerle dünyaya gelirsiniz, bir hücre her bölündüğünde telomerden küçük bir parça kaybediyor. Telomer çok kısaldığında hücre artık bölünemiyor. Bu protein, telomer boyunun üst limitini belirliyor.” dedi.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı