BilimGenelHaberSağlık

Yaşlanmadan Sorumlu Protein Keşfedildi

Google News Abone Ol

Yaşlanmadan Sorumlu Protein

Scripps Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan araştırmacılar, TZAP adı verilen proteinin, kromozom uçlarını koruyup DNA parçalarının boyutunu belirlediğini ve kromozumları birleştirdiğini bildirdi. Sonuçları ve detayları Science dergisinde yayımlanan araştırmada TZAP proteininin telomerlerin çok uzamamasını sağlayan bir süreci yönettiğini açıkladı.

protein

Yaşlanmaya Çözüm

Bilindiği üzere telomerlerin uzunluğu vücut hücrelerinin ömürlerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır. TZAP proteini ile birlikte yaşlanmaya ve kansere bir bakımdan çözüm olabileceği düşünülüyor. Araştırma ekibindin Profesör Eros Lazzerini Denchi yaptığı açıklamada; “Telomerler, bir hücrenin saatini temsil ediyor. Belirli uzunlukta telomerlerle dünyaya gelirsiniz, bir hücre her bölündüğünde telomerden küçük bir parça kaybediyor. Telomer çok kısaldığında hücre artık bölünemiyor. Bu protein, telomer boyunun üst limitini belirliyor.” dedi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir