GenelMakalelerTeknoloji

Yapay Zeka Devri

Google News Abone Ol

Yapay zeka ile gelişme her geçen gün daha fazla yol kat ediyor. Yapay zeka o kadar gelişti ki kim bilir belki bir 50 yıl içerisinde en yakın arkadaşımız bile bir yapay zeka olacak.

Yyapay Zekanın Tarihçesi

1956 yılında ilk defa yapay zeka terimi kullanıldı. O da İngiltere’de New Hampshire’da bulunan Dartmouth College’da yapılan bir konferansta “yapay zeka”  ilk defa ortaya atıldı.

Yapay Zekanın Gelişimi

Yapay zekanın gelişiminde  en önemli  rol sahibi olanlar İngilizler ve Japonlardı. 1980’lere kadar pek bir gelişme kaydetmeyen yapay zeka Japon bilim insanları ve İngiliz bilim insanlarının yoğun çalışması sonucu  1987 ila 1993 yılları arasında çok küçük olsa da bazı girişimler oldu.

İlk önemli gelişme 1997 yılında IBM (International Business Machines)’in yaptığı  Deep Blue adlı bilgisayar, dünyanın en ünlü satranç ustası Garry Kasparov’u yenmesiyle gerçekleşti. 1997 yılından itibaren yapay zeka hızla gelişmeye devam etti.

Bugün Yapay Zeka

Bugünlerde ise Çin TV’de önemli bir anonsta bulundu.Asıl konu anonsu yapanın bir imsan değil de bir yapay zeka olması. Çin haber spikeri olarak iki yapay zeka üretmiş.Biri İngilizce diğeri Çince konuşan iki gerçek haber spikeri model olarak kullanılmış. Sonra da makine öğrenmesi teknikleriyle bu iki spikerin yüz ifadeleri, jestleri, mimikleri, sesleri bilgisayar tarafından incelenmiş ve bu iki sanal sunucu ortaya çıkmış ve Çin’de geçen hafta düzenlenen “Dünya İnternet Konferansı”nı sunarak görevlerine başlamışlar.

Hülya Çağtay

Mehmet akif ersoy matematik ögretmenligi öğrencisiyim. Öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı