BilimGenelHaberSağlık

Yan Etkisi Olmayan Ağrı Kesici Geliştirildi

Google News Abone Ol

Alman bilim insanları tarafından geliştirilen ilacın, tehlikeli yan etkilere sahip morfin benzeri opioid türevi ağrı kesicilere alternatif olacağı düşünülüyor. Sonuçları dünyaca ünlü “Science” dergisinde yayımlanan araştırmanın ayrıntılarına göre, Berlin Charite Üniversite Hastanesinden bilim adamları tarafından bulunan yöntemle üretilecek ağrı kesicilerin, sağlam dokular üzerinde herhangi zarar verici etkisi bulunmayacak.

Ağrı Kesicilerin Vücuda Verdiği Zararlar İncelendi

Bilgisayar simülasyonları kullanılarak, ağrı kesicilerin vücutta verdiği zararlar incelendi. İlaçların sinir sisteminde bağlandığı opioid reseptörleri üzerindeki etkileşimlerini inceleyen araştırmacılar, hayvanlarda denedikleri yöntemde, hasarlı hücreler üzerinde önemli ölçüde ağrıları giderdiğini görürken sağlam dokulara zarar verici bir etki yapmadığını gördü.

Çalışmanın öncülerinden olan Dr. Viola Spahn ve Dr. Giovanna Del Vecchio, opioidlerin aksine yeni NFEPP tipi ağrı kesicilerin yalnızca asitli ortamda aktif hale geldiğini aktararak “Bu özellik, ağrı kesici etkinin yalnızca yaralı dokularla sınırlı kalmasını sağlıyor. Böylece, opioidlerin vücutta yol açabileceği solunum sorunları, uyuşukluk, kabızlık ve bağımlılık risklerini ortadan kaldırıyor.” açıklamasını yaptı.

Araştırmacıların söylediğine göre, buluş ağrı kesicilerle sınırlı olmayacak ve diğer ilaçların yan etkilerini ortadan kaldırma konusunda yapılacak çalışmaların önünü açacak.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir