BilimGenelHaberSağlık

Yan Etkisi Olmayan Ağrı Kesici Geliştirildi

Alman bilim insanları tarafından geliştirilen ilacın, tehlikeli yan etkilere sahip morfin benzeri opioid türevi ağrı kesicilere alternatif olacağı düşünülüyor. Sonuçları dünyaca ünlü “Science” dergisinde yayımlanan araştırmanın ayrıntılarına göre, Berlin Charite Üniversite Hastanesinden bilim adamları tarafından bulunan yöntemle üretilecek ağrı kesicilerin, sağlam dokular üzerinde herhangi zarar verici etkisi bulunmayacak.

Ağrı Kesicilerin Vücuda Verdiği Zararlar İncelendi

Bilgisayar simülasyonları kullanılarak, ağrı kesicilerin vücutta verdiği zararlar incelendi. İlaçların sinir sisteminde bağlandığı opioid reseptörleri üzerindeki etkileşimlerini inceleyen araştırmacılar, hayvanlarda denedikleri yöntemde, hasarlı hücreler üzerinde önemli ölçüde ağrıları giderdiğini görürken sağlam dokulara zarar verici bir etki yapmadığını gördü.

Çalışmanın öncülerinden olan Dr. Viola Spahn ve Dr. Giovanna Del Vecchio, opioidlerin aksine yeni NFEPP tipi ağrı kesicilerin yalnızca asitli ortamda aktif hale geldiğini aktararak “Bu özellik, ağrı kesici etkinin yalnızca yaralı dokularla sınırlı kalmasını sağlıyor. Böylece, opioidlerin vücutta yol açabileceği solunum sorunları, uyuşukluk, kabızlık ve bağımlılık risklerini ortadan kaldırıyor.” açıklamasını yaptı.

Araştırmacıların söylediğine göre, buluş ağrı kesicilerle sınırlı olmayacak ve diğer ilaçların yan etkilerini ortadan kaldırma konusunda yapılacak çalışmaların önünü açacak.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı