BilimGenelMakaleler

Wolfgang Pauli Kimdir?

Google News Abone Ol

Lisede kimya dersi işlediğimiz zamanlarda öğrendiğimiz bir ilke vardır: Pauli’nin Dışlama İlkesi. Peki bu ilkeyi bulan ve Nobel fizik ödülü kazanan bilim insanı Wolfgang Pauli kimdir?

Wolfgang Ernst Pauli, 25 Nisan 1900 yılında Avusturya’nın Viyana şehrinde doğmuştur. Üniversite öncesi eğitimini Viyana’da tamamladıktan sonra eğitim hayatına 1921 yılına kadar Münih’te  Ludwig Maximillian Üniversitesinde devam etmiştir. Münih’te henüz 19 yaşındayken Einstein’ın görelilik teorisi üzerine kitap yayınlamıştır. Bu kitapta Einstein’a bile bir şeyler öğreten bilgiler vardı. Bu yüzden kitap bilim dünyasında çok büyük bir etkiye sebep oldu. 1921 yılında doktorasını aldı. Münih’ten sonra 1 yıl boyunca Göttingen Üniversitesinde Max Born‘un yanında asistan olmuştur. Bundan sonraki 1 yılda da Copenhag’da Niels Bohr‘un yanında asistanlık yapmıştır. sonraki 5 yılda Hamburg Üniversitesinde çalışmıştır. 1928 yılından 1931’e kadar Zürih Federal Politeknik okulunda Fizik Profesörü olarak çalışmaya başlamıştır. Zürih’te çalışırken Lorentz Madalyası  ile ödüllendirilmiştir. 1931 yılında Zürih’teki  Teorik Fizik Araştırma Merkezinde Enrico Fermi ile nötrinoların varlığını deneysel olmasa da teorik olarak kanıtladı. 1931-1941 yılları arasında Michigan Üniversitesinde çalıştı. 1942 yılında Indiana’da bulunan Purdue Üniversitesinde de Fizik Profesörü olarak çalışmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası 1946 yılında Zürih’e döndü. Zürih’te Görelilik Teorisi ile ilgili bir makale yayınladı. . Pauli kuantum fiziği ve teorik fizik alanında da türlü çalışmalar yapmıştır ve makaleler yayınlamıştır. 15 Aralık 1958’de Zürih’te ölmüştür.

Nobel  Fizik Ödülü

Pauli, 1945 yılında Pauli’nin Dışlama İlkesi ile Nobel ödülü almıştır. Pauli, ödül için Einstein tarafından aday olarak gösterilmiştir.

Pauli’nin Dışlama İlkesi

Aynı atomda bulunan 2 elektronun ya da diğer fermiyonların aynı atom veya molekül içinde aynı kuantum sayılarına(n, l, ml, ms) sahip olamayacağını açıklamaktadır. Bu 4 sayıdan en az biri farklı olmak zorundadırr. n katman sayısını, l açısal kuantum sayısını, ml açısal momentum kuantum sayısını, ms de spin kuantum sayısını ifade etmektedir.

Pauli’nin Kişisel Hayatı

1929 yılının Mayıs ayında Käthe Margarethe Deppner ile evlendi. Bu evlilik mutsuz bir evlilik olduğundan 1 yıldan kısa sürede 1930’da boşanma ile sonuçlandı. 4 Nisan 1934’te Franziska Bertram ile evlendi.

Pauli ile ilginç bir bilgi: Pauli hayatı boyunca nereye giderse gitsin orada sorunlar çıkarmış. Diğer insanlarla başladığı çalışmalar bir türlü yolunda gitmez ve sonlanamaz, deneyler başarısızlıkla sonlanır, gittiği laboratuvarlardaki cihazlar bozulur, kısa devre yapar ya da parçalanmış hale gelirlermiş. Bu durum o kadar çok olurmuş ki Pauli bile buna inanırmış. Bu durum ”Pauli Etkisi” olarak adlandırılmıştır. Bu terim zamanımızda da gittiğim yerlerde kazalara sebep olan insanlar için kullanılır.

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir