BilimGenelMakaleler

William Herschel Kimdir?

Google News Abone Ol

Kozmik okyanusun derin sularını ve teleskopun bir zaman makinesi olduğunu gören ilk insan. Sir William Herschel, 15 Kasım 1738’de Almanya Hannover‘da doğdu. Müzisyen ve gökbilimci olan Herschel, aslında İngilizdir. Piyade alayının bandosunda yer alan babasından müzik eğitimi aldı.9 yaşına kadar Hanover Askeri Bandosunda çalıştı. 7 yıl savaşlarının 2. Yılında, Hannover’ın Fransızlar tarafından işgali üzerine kardeşi Jacob ile birlikte 19 yaşında İngiltere’ye kaçtı.

William Herschel İngiltere’de

İngiltere’ye gittiğinde Matematik ve lensler üzerine çalıştı. İngiliz gökbilimci Nevil Maskeylne ile tanışmasının ardından, gökbilimine karşı ilgi duydu. Bunun sonucu olarak kendi yansımalı teleskopunu yaptı. Yaptığı gözlemleri kaydettiği bir gökbilim günlüğü vardır. Uranüs‘ü keşfettikten sonra Royal Society‘nin Colpley Madalyasını kazandı ve derneğin üyeliğine seçildi. 1782’de III. George‘un bağladığı maaş sebebiyle müziği terketti ve tüm vaktini astronomi için kullanmaya başladı. Aynı yıl, kralın astronomu olarak çalıştı. 1788’de Slough‘a taşındı. Aynı yıl, evlendi ve bu evlilikten kendisi gibi astronom olan oğlu Sir John Frederick William Herschel doğdu. Oğlu 3350 tane çift yıldız keşfetti. William Herschel, kızkardeşi Caroline Lucretaa Herschel‘i de astronom olarak yetiştirdi.

Gökbilim adına yaptığı keşifler: Uranüs’ü, Uranüs’ün uyduları Titan ve Oberon‘u, Satürn‘ün uyduları Enceladus ve Mimas‘ı keşfetti. Kızılötesi radyasyonu keşfetti. Yaklaşık olarak 800 adet çift veya çoklu yıldız sistemi keşfetti. Yaklaşık 2500 tane bulutsu ve yıldız kümesi keşfetti. Bu keşiflerini içeren kataloglar ve makaleler sayesinde 1816’da Sir ünvanını kazandı. Çalışmaları ve gözlemleri, modern çift yıldız çalışmaları ve gözlemlerinin temelini oluşturdu. Yaklaşık 400 adet teleskop üretmiştir. Günümüzde ‘Herschelian Teleskopu‘ adı verile bir teleskop modeli yaptı. Bu büyük teleskopu denediği ilk gece, 28 Ağustos 1789’da Enceladus’u, yaklaşık 1 ay sonra da Mimas’ı keşfetti.

Müzik adına yaptığı çalışmalar: 24 tane senfoni yazdı.

Biyoloji adına yaptığı çalışmalar: Deniz mercanlarının hücre duvarlarının bitkisel değil, hayvansal olduğunu kanıtladı. William Herschel, 25 Ağustos 1822’de hayatının büyük kısmını geçirdiği İngiltere’deki Slough kasabasında öldü.

William Herschel ve oğlu arasında geçen bir konuşma: “Baba, sen hayaletlere inanıyor musun?” “Tabiki inanıyorum oğlum.” “Nasıl yani, gerçekten inanıyor musun?” “Evet. Ama insanların ürettiği hayal ürünü olan hayaletlere değil. Yıldızların ışığı çok hızlı hareket eder. Ancak sonsuz hızda değil. Işıklarının bize ulaşması zaman alır. Bazı yıldızların ışığı buraya ulaştığında kendileri çoktan ölmüş oluyorlar. Biz, bu yıldızların yalnızca hayaletlerini görüyoruz. İşte, ben bu hayaletlere inanıyorum.” (Cosmos:A Space Time Odyssey belgeselinden alıntıdır.)

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir