BilimGenelMakaleler

Vücudumuzun En Büyük Organı Hangisidir?

Google News Abone Ol

Vücudumuzda birçoğumuzun adını bilmediği onlarda organ bulunuyor. Her biri farklı görev üstlenen organlarımız arasında hayati önem taşıyanlar genelde daha fazla bilinen taraf oluyor. Peki bildiğiniz ve bilmediğiniz, vücudumuzu oluşturan organlardan en büyüğü hangisidir hiç merak ettiniz mi? Bizim ki de soru işte şuan okuyorsanız bu metni merak etmişsiniz demektir. 🙂

Organlarımız, biz daha embriyonik dönemden yetişkin halini alana dek kütle ve yüzey bakımından büyümeye ve gelişmeye devam eder. Vücudumuz anatomik olarak incelemeye alındığında ve en büyük organ araştırıldığında ortaya çıkan sonucu tahmin etmek için çok fazla düşünmenize gerek yoktur aslında.

Vücudumuzun En Büyük Organı

Vücut ağırlığımızın ortalama %15 kadarını oluşturan derimiz Oregon Eyalet Üniversitesi‘ne göre, vücudumuzun en büyük organı olarak nitelendirilmektedir ve derimiz; saç, tırnak, salgı bezleri ve sinirlerle birlikte bir bütün olarak kabul edilmektedir. Deriye rakip olarak bütün vücudu dolaşan kanımız ise (ortalama yetişkinde 5 litre kan olduğu kabul edilir ve kan 1060 kg/m³ yoğunluğa sahiptir) buna göre;

Vücutta ne kadar kan var
Vücutta ne kadar kan var

vücudumuzda 5.3 kilogram kadar kan vardır. Ortalama bir yetişkinin vücudunun 70 kilogram olduğunu düşünürsek, %15’i 10.5 kilograma eşit olacaktır. Bu durumda derimiz, kanımızdan daha ağır olduğu görülecektir. Yani en ağır organımız, derimizdir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir