BilimGenelHaberSağlık

Ünlü Bilim İnsanından Depresyonda Olanlara Tavsiye

Bilim İnsanından Tavsiye

Stephen Hawking, katılmış olduğu bir konferansta konu açılında depresyonda olanlara teselli için, “Eğer bir kara delikte olduğunuzu düşünüyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Elbet bir çıkış yolu vardır.” ifadesini kullandı.

Kara Delik Gibi

Reith Konferansı’nda depresyon hakkında konuşma yapan Stephan Hawking, depresyon halini kara deliğin içinde kaybolan bir yıldıza benzeterek sanatsal bir yaklaşımda bulunmuş oldu. Aynı zamanda depresyonun etkilerini de göz önünde bulundurduğumuzda, sağlığın da önemini vurgulamış oldu.

Depresyon hali için kara delik benzetmesi yapan ünlü bilim insanı, kara deliklerin eskiden sanıldığı gibi bir çıkmaz olmadığını ve kara deliklerin farklı evrenlere açılan kapılar olduğunu da hatırlatarak, depresyon halinin de çıkmazlardan ibaret olmadığını, doğru yolu bulmak için gereken şeyin doğru yaklaşımda gerçekleşeceğini de belirtti.

Hawking ayrıca 400 kişilik kalabalığa başarılarını ve hayatında ne elde ettiğini, özellikle de 1963’te motor nöron hastalığı tanısından bu yana yaşamakla ilgili olarak, “Motor nöron hastalığına yakalanmak talihsiz olsa da, hayatta hemen her şeyde çok şanslıydım.” dedi.

Nitekim hastalığına rağmen araştırmalarına devam etmeyi ve kendini geliştirmeyi bırakmayarak örnek bir bilim insanı olduğunu kanıtlayan Hawking’in söylediklerini göz ardı etmemekte yarar var.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı