GenelHaberTeknoloji

TurkNet Adil Kullanım Kotasını Kaldırdı

Google News Abone Ol

Teknolojinin gelişmesi ile beraber, günümüzde dosya boyutları aynı ölçüde arttı. Artık servis internet servis sağlayıcı firmaların paketlerinde yer alan AKK, kullanıcılara yetmemeye başladı. Öyle ki günümüzde çıkan oyunların boyutlarının 50-60 GB kadar olduğunu düşünürsek, adil kullanım kotasının kullanıcılar yetmemesi oldukça normal.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanının yaptığı açıklama ile 2018 sonunda kaldırılacaktı. Ama TurkNet şimdiden kaldırmayı seçerek, gözleri üzerine topladı. Bu hareketi ile beğenilerin odağı oldu. Aynı zamanda da AKK’yi ilk kaldıran firma oldu. Bu hareketi, diğer firmaların da AKK’yi erken kaldırmasına öncülük edebileceğini düşünüyoruz. Nitekim sözleşmesi biten ve bitmek üzere olan kullanıcılar TurkNet’in bu hareketini değerlendirmek isteyeceklerdir. Bu sebepten diğer firmaların kullanıcı kaybetmemek için  AKK’yi kaldıracaklarını düşünüyoruz.

Turknet Adil Kullanım Kotası

Daha önce BTK tarafından alınan karar ile AKK, yani adil kullanım kotası dolan kullanıcıların interneti 3 Mbps‘ den 5 Mbps‘ e çıkarılmıştı. Daha sonrasında ise 2018 yılının sonlarına doğru AKK’nın tamamen kalkacağı açıklaması yapıldı. Bu kararın açıklanmasının ardından TurkNet elini çabuk tutarak şimdiden adil kullanım kotasını kaldırdığını açıkladı. Yani 150 GB trafik limiti olan TurkNet almış olduğu bu karar ile diğer servis sağlayıcılarının oldukça önüne geçti.

Adil kullanım noktası ile ilgili açıklamayı 20 eylül 2017’de danlı yayında TurkNet’ in Genel Müdürü Çelebiler tarafından yapıldı. Yeni sloganlarının ise “Bir dönemi kapatıyoruz.” olduğu belirtildi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir