BilimGenelHaber

Türk Profesörden Çığır Açacak Teori

Google News Abone Ol

Türk Bilim İnsanından Bağımlılık Tedavisi

Dünya genelinde çağımızın en büyük beğen hastalığı olan bağımlılığın tedavisinde çığır açacak teori Prof. Dr. Tayfun Uzbay‘dan geldi. Bağımlılık alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın dünyaca bilinen Acta Physiologica’nın son sayısında yayınlanan habere göre, çağımızın en büyük hastalıklardan olan bağımlılık terörist nöronlardan kaynaklanıyor. Bu nöronları, aşıyla ilaçla vesaire yollar ile yok edebilir ya da normal nöronlara döndürmeyi başarabilirsek, bağımlılıklardan kurtuluruz.

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın aktarmış olduğu teori tüm bilim dünyasında sallantılara neden oldu. Bir çok madde bağımlısının yanı sıra, alzheimer ve şizofreni gibi bir çok hastalığa da umut ışığı olabileceği düşünülüyor. Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın ortaya atmış olduğu bu teori, bir çok psikolojik hastalığın tedavisinde kullanılabileceği ve gelecek nesillere daha iyi bireyler aktarılmasını sağlayabilir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir