BilimGenelHaber

Türk Profesörden Çığır Açacak Teori

Türk Bilim İnsanından Bağımlılık Tedavisi

Dünya genelinde çağımızın en büyük beğen hastalığı olan bağımlılığın tedavisinde çığır açacak teori Prof. Dr. Tayfun Uzbay‘dan geldi. Bağımlılık alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın dünyaca bilinen Acta Physiologica’nın son sayısında yayınlanan habere göre, çağımızın en büyük hastalıklardan olan bağımlılık terörist nöronlardan kaynaklanıyor. Bu nöronları, aşıyla ilaçla vesaire yollar ile yok edebilir ya da normal nöronlara döndürmeyi başarabilirsek, bağımlılıklardan kurtuluruz.

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın aktarmış olduğu teori tüm bilim dünyasında sallantılara neden oldu. Bir çok madde bağımlısının yanı sıra, alzheimer ve şizofreni gibi bir çok hastalığa da umut ışığı olabileceği düşünülüyor. Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın ortaya atmış olduğu bu teori, bir çok psikolojik hastalığın tedavisinde kullanılabileceği ve gelecek nesillere daha iyi bireyler aktarılmasını sağlayabilir.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı