BilimGenelHaberUzay

Türk NASA Çalışanı, NASA Projelerini Anlattı

NASA‘da çalışan Türk astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, NASA’nın gerçekleştireceği birkaç uzay çalışmasını CNN Türk‘e anlattı. Dr. Umut Yıldız’ın aktardığı bilgilere göre, NASA’nın Güneş ve Mars dahil birçok uzay görevi bulunuyor.

Detaylı bir konuşma yapan Dr. Umut Yıldız, yaptığı açıklamaların detayları ile ilgili merak edilen soruları da yanıtsız bırakmadı. 2017 yılında büyük projesi olmayan NASA için, 2018’de birçok projelerinin bulunduğunun altını çizerken uzun ve kısa vadali bir çok görevden ve detaylarından da bahsetti.

Yapacakları görevlerin bir çoğunun Güneş’in ve Mars’ın jeolojik yapısını incelemek ve içeriği hakkında detaylı bilgi edinmek olduğu yer alırken, edindikleri bilgilerin ilerleyen çalışmaların sonucunu da derinden etkileyebileceği dile getirildi.

Mars görevleri açısından 2020 yılına dikkat çeken Dr. Umut Yıldız, “2020 özellikle uzay açısından süper bir yıl olacak.” ifadesini kullanarak, uzay araştırmalarını yakından takip edenleri meraklandırdı.

2020 yılında NASA’nın yanı sıra Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok devletin Mars’a bir şeyler göndereceğini de hatırlatan Yıldız, uzay çalışmaları açısından 2020 yılının dolu dolu geçeceğini vurgulamış oldu.

Güneş’e yollanacak uydu olan “Solar Probe Plus” projesine de değinen Yıldız, yine bu projenin de detaylarını anlatmadan geçmedi. Bu projenin özelliğini insanoğlunun Güneş’e ilk kez bu kadar yaklaşacağını dile getirerek açıkladı. Bunu nasıl yapacağından da bahseden Yıldız, uzay çalışmalarının gerçekten de dolu dolu geçeceğini anlatmış oldu. 2024 yılında güneşe varacak olan uydu, Güneşe 6.2 milyon km kadar yaklaşacak ki bu da Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür‘den daha yakın olacağı anlamına geliyor.

Dr. Umut Yıldız’ın NASA Çalışmalarını Anlattığı O Video

https://www.youtube.com/watch?v=nIVsLBJhlDk

Etiketler

Soru Cevap banner

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı