Türk Mucitten Doğal Gazsız Kombi | Bilim Ve Tekno
Bilim Ve Tekno

Türk Mucitten Doğal Gazsız Kombi

Türk Mucitten Doğal Gazsız Kombi

Ankaralı Mucit Doğal Gazsız Kombi Üretti

Ankaralı mucit Bülent Çakı doğal gaz olmadan çalışabilen kombi üretmeyi başardı. Ankaralı mucit Bülent Çakı, doğal gazsız çalışan kombi üretmeyi amaçladığı projesini başarıyla sonuçlandırdı. Söylenilene göre, bu kombi sayesinde soğuk hava şartlarında dahi doğal gaz ile çalışan kombilere göre kat ve kat tasarruf sağlayacak. Bülent Çakı, bu doğal gazsız çalışan kombiyi Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi‘nde yapmayı başardı. Üretmiş olduğu bu kombiyi anlatırken, bu icadı sayesinde doğal gaza olan bağımlılığın azalacağını ve çok daha tasarruflu bir şeklide ısınmanın mümkün olabileceğini dile getirdi. Aynı zamanda da  Bülent Çakı, bu kombiyi doğal gaz ile çalışan kombiler ile aynı fiyattan piyasaya süreceğini de söyledi. Bülent Çakı, WTT adı verdikleri bu kombinin patenti almak için başvuruda bulunduklarını ve tahminen 4-5 ay içinde olumlu yanıt almayı bekledikleri açıklamasını yaptı.

Bülent Çakı Doğal Gazsız Kombi Hakkında Konuştu

Bülent Çakı‘nın söylediğine göre bu kombi, doğal gaz kullanmadığı için baca zehirlenmelerinin de önüne geçebilecek. Kombinin çalışma mekanizmasını anlatan Çakı, “Suyun kovalent yapısı değişime uğruyor ve burada oluşan reaksiyon neticesinde ısı elde ediliyor.” ifadesini kullandı. Ardından; “Elektriği, sadece ısıyı dönüştürecek cihazı çalıştırmak için kullanıyoruz. Tek yakıtı bu. Cihaz hiçbir fosil yakıt tüketmeden yeşil enerji ile çalışıyor. Elektriği sadece buradaki motor tüketiyor. Suyu ısıtmak için elektrik kullanmıyoruz. Tüketimle ilgili doğru bir rakam verebilmemiz için stabil bir zemin üzerinde konuşmamız gerekiyor. 100 metrekare yalıtımlı bir evde 400 lira gibi bir doğalgaz tüketirsiniz. Yalıtımsız da ise 650-700 liraya kadar gider. Bu cihazı 50-55 derece gibi yüksek ısıda çalıştırdığınızda, maksimum tüketeceği elektrik 150 liradır. Kombi normalde doğal gazla çalışıyor ama devir daim pompası da elektrikle çalışıyor ve kış aylarında elektrik faturasına artı bir elektrik maliyeti biniyor. Bu cihaz sayesinde bu maliyet de aylık 150 liralık faturaya dahil olacak.” diye ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gürkan dedi ki:

    Türk mucitten doğal gazsız kombi haberini duyduğumda ilk önce inanılmaz bir şaşkınlık eğiliminde oldum amaAnkara’lı mucitin diğer çalışmalarını araştırdığımda şaşırılacak bir şey olmadığını gördüm.

  2. yilmaz nasirlar dedi ki:

    Tel yok mu arkadaşlar

BİR YORUM YAZ