BilimGenelHaber

Türk Bilim İnsanının Yeni Umudu: Aksolotl

Google News Abone Ol

Kökeni Meksika‘ya dayanan ve bir semender türü olan aksolotlun, Türk bilim insanlarımızın kanser, sinir sistemi ve kalp ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği düşüncesindeler. Aksolotl kullanarak, kanseri, kap ve damar hastalıklarını hatta sinir hastalıklarının tedavi edilebileceğini düşünüyorlar. Peki nasıl? Bu sorunun cevabını vermeden önce gelin Aksolotl Nedir? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Aksolotl Rejenerasyon Yeteneği

Medipol Üniversitesi Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırmaları Merkezi (REMER) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Gürkan Öztürk’ün söylediğine göre, 300 kadar aksolotl uzun uğraşlar sonucunda ABD’de bulunan Kentucky Üniversitesi’nden, Türkiye’ye getirilmiş. 4 yılı aşkın süredir, çalışmakta olan bir kuruluş olduğunu dile getiren Öztürk, 30 kadar farklı üniversitelerde çalışmak ya da hala öğrenim görmekte olan bilim insanları ile bu araştırmayı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Öztürk yaptığı açıklamada; “Bir hücre, hem embriyonik oluyor hem de nasıl kansere yakalanmıyor? Bu hayvanlarda kanseri engelleyici birtakım mekanizmalar olmalı. Şimdi bunun üzerinde çalışmalara başladık. Bu hayvanda kanserden koruyucu bir mekanizma var mı, şimdilik bunu merak ediyoruz.” dedi. Ardından canlının embriyonik döneme ne kadar yakınsa, kansere yakalanma olasılığının o kadar az olduğunu da ekledi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir