BilimGenelMakalelerSağlık

Trombofili Hastalığı Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?

Trombofili hastalığı genetiktir. Bu hastalık genelde MTHFR, Faktör II, Factör V, Faktör XII gibi genlerde mutasyon olduğunda baş göstermektedir. Trombofili hastalığı pıhtılaşmaya yönelme olarak da bilinmektedir. Kanın pıhtılaşmasına neden olan bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda önemli sonuçlar doğurabilir. Örneğin trombofili düşüklere sebep olmaktadır. Bunun sebebi kadın ile bebek arasında kurulan kordon bağının içinden kanın geçerken pıhtılaşması ve bebeğin gelişimini olumsuz etkilemesidir. Tekrarlayan düşüklerde rol oynadığından genetik test yapılarak kesin hastalığa sebep olduğu bilinen MTHFR, Faktör II, Factör V, Faktör XII genlerine bakılır. Genellikle anne adayı böyle durumlarda heparin gibi pıhtılaşma önleyici ilaç kullanması tavsiye edilir. Ancak 9 ay kadar uzun bir süre böyle bir ilaç kullanma bebekte ciddi sorunlar ortaya koyabilir.

Bunun dışında trombofili hastaları erken yaşlarda damar tıkanıklığı gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Yine bu durumlarda da hastaya pıhtılaşma önleyici ilaç tavsiye edilebilir. Ancak bilindiği üzere genetik hastalıkların günümüzde tedavisi yoktur. Bunun için ne kadar çalışmalar yapılsa da bilindiği üzere heparin gibi ilaçlar kullanımı hastanın ömrü boyunca devam edebilmektedir. Gebelik, ameliyat veya hareketsizlik gibi damar tıkanıklığı gelişme riskinin artacağı durumlarda proflaktif heparin tedavisi önceden başlanmalıdır.

Etiketler

Soru Cevap banner

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı