BilimGenelMakalelerSağlık

Trombofili Hastalığı Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?

Trombofili hastalığı genetiktir. Bu hastalık genelde MTHFR, Faktör II, Factör V, Faktör XII gibi genlerde mutasyon olduğunda baş göstermektedir. Trombofili hastalığı pıhtılaşmaya yönelme olarak da bilinmektedir. Kanın pıhtılaşmasına neden olan bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda önemli sonuçlar doğurabilir. Örneğin trombofili düşüklere sebep olmaktadır. Bunun sebebi kadın ile bebek arasında kurulan kordon bağının içinden kanın geçerken pıhtılaşması ve bebeğin gelişimini olumsuz etkilemesidir. Tekrarlayan düşüklerde rol oynadığından genetik test yapılarak kesin hastalığa sebep olduğu bilinen MTHFR, Faktör II, Factör V, Faktör XII genlerine bakılır. Genellikle anne adayı böyle durumlarda heparin gibi pıhtılaşma önleyici ilaç kullanması tavsiye edilir. Ancak 9 ay kadar uzun bir süre böyle bir ilaç kullanma bebekte ciddi sorunlar ortaya koyabilir.

Bunun dışında trombofili hastaları erken yaşlarda damar tıkanıklığı gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Yine bu durumlarda da hastaya pıhtılaşma önleyici ilaç tavsiye edilebilir. Ancak bilindiği üzere genetik hastalıkların günümüzde tedavisi yoktur. Bunun için ne kadar çalışmalar yapılsa da bilindiği üzere heparin gibi ilaçlar kullanımı hastanın ömrü boyunca devam edebilmektedir. Gebelik, ameliyat veya hareketsizlik gibi damar tıkanıklığı gelişme riskinin artacağı durumlarda proflaktif heparin tedavisi önceden başlanmalıdır.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı