GenelMakalelerSağlık

Tokluk Süresini Arttıran Besinler

Google News Abone Ol

Neden Hızlı Acıkırız?

Bunun birçok sebebi olabilir. Stres, uykusuzluk, hızlı yemek yemek, besinleri çiğnemeden yutmak, karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, glisemik indeksi yüksek besinler tüketmek, lifsiz ve posasız besinleri gereğinden fazla tercih etmek hızlı acıkmanın başlıca nedenlerindendir. Bununla  birlikte hipoglisemi, hipertiroidi gibi bazı kronik hastalıklarda aç hissetmeye yol açabilir.

Bu Besinleri Öğünlerinize Ekleyerek Tok Kalma Sürenizi Arttırabilirsiniz

Kahvaltı

Öncelikle günün ilk öğünü olan kahvaltıdan başlayabiliriz. Kahvaltı gün boyunca bizi dinç ve tok tutacak en önemli öğündür. En başta kahvaltıyı atlamamaya özen göstermeliyiz. Bunun yanında kahvaltımıza yumurta, yulaf, çiğ sebze, peynir ve taze meyve eklemek tok kalma sürecinde bize oldukça yardımcı olacaktır. İçlerinde bulunan zengin lif ve protein hızlı acıkmaya karşı en dirençli savaşçılardandır.

Ara Öğünler

Yağlı tohumlar ve sağlıklı yağlardan faydalanmak için en uygun öğündür. Hindistan cevizi yağı  MCT denilen orta zincirli yağ asitleri içerir. MCT’ler sindirilmeden ince bağırsaktan direk emilerek keton cisimciklerine dönüşür. Keton cisimcikleri ise iştah kesici etkiye sahiptirler. Ara öğünlerimizde sade kahvemize hindistan cevizi yağı ekleyerek tok kalma süremizi arttırabiliriz.

Öğle ve Akşam Yemeği

Bu öğünlerde lif ve protein içeriği yüksek besinler tüketmeye özen gösterin. Ana yemeğinizin yanına 1 kase yoğurt ya da salata eklemeyi ihmal etmeyin. Salatalarınıza ise yüksek protein içeriğine sahip kinoa ekleyerek tokluk hissini arttırabilirsiniz. Ayrıca kinoa gluten içermediğinden çölyak hastaları için önemli bir besin kaynağıdır. Tükettiğiniz ekmekleri ise tam buğday olanlardan tercih edin.

Buket Bal

Merhaba, Ben Buket 21 yaşındayım. Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 3. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda özel bir beslenme ve danışmanlık merkezinde staj yapmaktayım. Alanımda kendimi geliştirmek için öğrendiğim bilgileri özellikle anne-çocuk beslenmesi, sürdürülebilir beslenme, sporcu beslenmesi ve besinlerin bileşenleri konu başlıkları altında sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir