BilimGenelMakalelerTeknoloji

Termoelektrik Sensör Uygulamaları

Google News Abone Ol

Termoelektrik Ve Termografi

Isı enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümünü veya elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşümünü inceleyen bilim dalıdır. Sıcaklık insan vücudu için önemli ve izlenmesi gereken bir değişkendir. Termoelektrik sensörler medikal uygulamalarda vücut sıcaklığının uzun süreli veya anlık izlenmesinde kullanılır. Termografi ise hastanın deri yüzeyindeki ısı yayılmasını kaydedip ve termogram adı verilen görüntüsünü oluşturan görüntüleme yöntemidir.

Termografi, çeşitli hastalıklarda hastaya herhangi bir rahatsızlık vermeden deri sıcaklığındaki değişim ile kendini gösteren anomalilerin fark edilmesi ve yerinin belirlenmesini sağlar. Mutlak sıfırın (-273°K) üzerindeki bütün cisimler kızılötesi dalga boyunda ısı enerjisi yayarlar ve atomların titreşimi cismin sıcaklığı ile orantılıdır. Kızılötesi kameralar kızılötesi enerjiyi ölçerler ve cisimlerin sıcaklık dağılımlarını elde etmemizi sağlarlar. Termografi  klinik uygulamalarda temassızlığı, gerçek zamanda görüntülemesi ve hasarsız olması gibi avantajlar sağlamaktadır. Vücutta ağrıyan veya anormallik gösteren bölgelerdeki ısı farklılıkları ile cilt yüzeyinden yayılan kızılötesi dalgalar sensörler tarafından algılanarak elektriksel sinyale dönüştürülür. Özellikle göğüs kanseri görüntülenmesinde,  tiroid bezi hastalıklarının teşhisinde,  idrar yolu enfeksiyonu tanısında ve deri tümörü teşhisinde kullanılır. Aynı zamanda radyasyon kullanılmadığından dolayı gebelikte de ideal bir tanı yöntemidir.

 

Sündüz Başol

Afyonkocatepe üniversitesi biyomedikal mühendisliği öğrencisiyim.Okumak ve öğrenmek  her zaman beni heycanlandırmaktadır.Öğretirken öğrenildiğini inanmaktayım.”Zihin de paraşüt gibidir, açıldığında iş görür”. / Walt Disney

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı