GenelHaberTeknoloji

Telefonlarda Şarj Sorunu Çözen Teknoloji

Google News Abone Ol

RMIT Üniversitesi’nden Avustralyalı bilim insanları tarafından doğadan fikir alınarak geliştirilen yeni bir elektrot ile akıllı telefonlarda veya dizüstü bilgisayarlar kendi güçlerini sağlayabilecekler.

Eğrelti otu bitkisinden ilham alınarak geliştirilen teknoloji ile şarj ihtiyacı duyan cihazlar artık kendi güçlerini üretebilecekler. Güneş ışığı olmadığı veya yetersiz kaldığı durumlarda ise depolamanın devreye girmesi planlanıyor.

Telefonlarda Şarj Sorunu Çözüldü Mü?

Bu teknoloji, süper kapasitörler ile enerjiyi depolamak ve kullanmak için güneş enerjisini birleştiriyor. Şimdilik bu kapasitörler, sınırlı kapasiteleri sebebiyle daha büyük ölçekli depolama çözümleri için kullanılamıyorlar. Bu nedenle süper kapasitörlerin depolama yeteneklerinin geliştirilmesi ve cihazlara güneş enerjisiyle güç sağlanmasının kolaylaştırılması planlanıyor.

Batı kılıç aşk merdiveni bitkisinin yapraklarından ilham alınarak da depolama yeteneklerini arttırmaya yarayacak çözüm bulundu. Konu ile ilgili makalenin yazarları Profesör Min Gu ve doktora araştırmacısı Litty V. Thekkekar, bu elektrodu geliştirmek için bitkide bulunan kalıpları taklit ettiklerini belirttiler. Min Gu “Bitkinin  sık sık damarlarla dolu yaprakları, enerji depolamak ve suyu bitki çevresinde nakletmek için son derece verimli.” dedi. Bitkinin yoğun damar ağlarına sahip yapraklarının, enerji depolamada oldukça verimli olduğunu ve fraktallar adlı tekrar eden kalıpların bu verimlilikte önemli bir rol oynadığını keşfettiler. Yeni elektrotlar da bu fraktal şekiller kullanılarak geliştirildi.

Bilim insanları iletkenliği fazla bir elektrot yapmak için , büyük oranlarda elektriği iletebilen çok yönlü, bir atom kalınlığında karbon nanomateryali olan grafeni manipüle etmek için lazerler kullanıyorlar. Grafen elektrodunda fraktal tabanlı bir tasarım kullanarak mevcut süper kapasitörlerle birleştiren Gu ve ekibi, 30 kat daha fazla enerji depolama kapasitesine ulaştı. Bu da süper kapasitörlerin depolama kapasitesini yüzde 3000 büyütmesi anlamına geliyor.

Bu teknolojinin gelecekte esnek ince film teknolojisi kullanılarak, akıllı telefonlar için batarya ya da hibrit otomobiller için şarj istasyonu ihtiyaçlarını çözmesi bekleniyor.

Elektrotlar hala araştırma ve gelişim aşamasında olduğundan yakın zamanda seri üretime geçemeyecek. Ama süper kapasitörlerle yapılan deneyler gelecek vadediyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir