Genel

Telefon Numaralarınız Firmaların Eline Nasıl Geçer ?

Eğer sizden hiçbirşey talep etmeden sadece sizin telefon numarınızı istiyorlarsa ürün sizsiniz demektir.Süpermarket alışverişinizi yaptıktan veya mağazadan birkaç parça giysi satın aldıktan sonra kasiyere telefon numaranızı vermenizin zararsız olduğunu düşünebilirsiniz.Bilmediğiniz şey ise, sizden telefon numaranızı isteyen mağazanın bu bilgiyi daha büyük şirketlere satacak olmasıdır. Bu şirketler de telefon numaranız sayesinde gerçek hayattaki kimliğiniz ile sosyal medya profiliniz ve WhatsApp gibi diğer hesaplarınız arasında bağlantı kurar. Çünkü kişisel bilgileriniz değerlidir ve piyasadaki herkes bunu elde etmek için yarışır.

Örneğin, süpermarketlerden indirimli kart almak için form doldurduysanız, alışverişinize bağlı olarak, en sevdiğiniz cips markasının reklamı, Facebook’ta gezinirken karşınıza çıkabilir.

İnternet şirketlerinin, sosyal medya hesabınızla gerçek hayattaki bilgilerinizi eşleştirmesinin tek yolu telefon numaranızdır. Facebook, What’s App, Twitter ve Google gibi şirketlerin, yeni hesap oluşturmak için sizden telefon numarası istemesinin sebebi budur. Mahallenizdeki süpermarketin veya bankanın, adınıza hesap açmak için telefonunuzu sormasının sebeplerinden biri budur.

Kısaca, sizin ve milyonlarca kullanıcının bilgileri, çok büyük paraların döndüğü bir pazar oluşturur.

Tavsiye

Evet biraz garip gelebilir ancak iki hat kullanmanız sizin için daha faydalı olabilir.Hatlardan birtanesi gerçek hayatınız için diğerini ise sanal hayatın için kullanabilirsiniz. Böylelikle gerçek ve sanal alem arasındaki çizgiyi çekebilirsiniz.

Etiketler

Soru Cevap banner

Emin Bilir

Her zaman bilim ve teknolojinin ışığında yeni arayışlar 😊Uludağ Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı