Bilim Ve Tekno

Telefon Bildirimlerini Bir Gün Kapatırsanız Ne Olur?

Telefon Bildirimlerini Bir Gün Kapatırsanız Ne Olur?

Gençlerden çocuklara,  dedelerimizden yetişkinlere hemen herkes akıllı telefon kullanıyor, peki telefon bildirimlerine bir gün ara versek ne olur?

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte, günlük hayat akışımız pek çok sayıda uygulamanın sürekli cebimize bildirimlerle kesintiye uğramaya başladı. Görüyoruz ki e-postalar, hava durumu uyarıları, sosyal medya mesajları, güncelleme çağrıları ve daha yüzlercesi ilgimizi çekmek için maraton yarışçıları bir yarış içerisinde.

Peki bir günlüğüne de olsa gelen tüm bildirimleri kapatmaya karar verseniz hayatınızda ne değişirdi? İspanyol Telekom operatörü Telefonica‘da çalışan Martin Pielot ve Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacılarından Luz Rello’nun yaptığı çalışma, bu kararın düşündüğünüzden çok daha fazla müteessirleri olabileceğini ortaya koymuş. Sadece bir günlüğüne cep telefonlarına gelen tüm bildirimleri kapatma şartıyla araştırmaya katılan 30 kişi başlangıçta hayatın gerisinde kalma ve bazı sosyal gruplardan dışlanma endişesi yaşamalarına rağmen bu deneyimin işlerine daha kolay adapte olmalarına ve verimli olmalarını sağladığını belirtmiş. Dahası deney bittikten 2 yıl sonra bile katılımcıların yarısının bu alışkanlığı devam ettirdiği gözlenmiş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatma dedi ki:

    Telefon Bildirimlerini Bir Gün Kapatırsanız Ne Olur? yazınız mükemmel bir şekilde yazılmış. Şarj konusunda cok yardımcı oldu teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ