GenelMakalelerTeknoloji

Teknoloji Fakülteleri

Google News Abone Ol

Nedir bu teknolojisi fakültesi? Neden bu kadar çoğaldı? Diğer fakültelerden ve mühendislik fakülterinden farkı ne? Teknoloji fakültesinden mezun olanlar mühendislik fakültesinden mezun olanlarla aynı hak ve statüye sahip mi? Teknoloji fakültelerinin avantajı ne, hangi amaç ve değerleri taşıyor?

Teknoloji Fakültesi Nedir?

Öncelikle bilim ve teknoloji ile alakalı tüm fakültelerin temel hedefinin, modern teknolojilere dayalı alyapı ve laboratuar imkanları ile özellikle uygulama becerisi yüksek bilgi ve donanımı kuvvetli mühendisler yetiştirmeye çalışması ve böylece ülkemizin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılamak ve kalkınmaya, endüstriye, bilim ve teknoloji dünyasına katkı sağlamaya çalıştığını unutmayalım.

Teknoloji fakülteleri, bakanlar kurulu kanun kararıyla 2009 yılında Teknik Öğretmen yetiştiren  Teknik Eğitim Fakülteleri’nin kapatılmasıyla devlet üniversitelerinde yerini almaya başlamıştır. Şu an da en az 21 tane devlet üniversitesinde Teknoloji fakülteleri ile eğitim hizmeti vermeye devam etmektedir. Ticaret ve Sanayi Odalarıda bu duruma olumlu tepkiyle yaklaşmışıtır. Sebebi ise ara eleman bulamama ve eline tornavida deymemiş mühendislerle karşı karşıya gelinmesi.

Teknoloji fakültesi mezunu ile mühendislik fakültesinden mezun olanlar aynı hak ve statüye sahiptir. İkisininde diploması eş değerdedir. O da mühendis O da mühendis. Yalnız mühendislik fakültesine nazaran teknoloji fakültelerinde uygulamalı ve pratiğe dayalı derslere de ağırlık verilmektedir. Teknoloji fakültelerinde  7+1 ders modelini kapsayan endüstri stajını yanı sıra 1 dönemde iş yeri uygulama eğitimi vardır. Okulda gördüğü çoğu dersi sahada uygulamalı olarakta görmektedir. Birçok öğrenci burada aday mühendis pozisyonunda kendini geliştirerek iş tecrübesi edinebiliyor ve mezun olmadan iş bulabiliyor.

Teknoloji fakültelerinde meslek ve teknik lise mezunu öğrencilerine de fırsat tanınıyor. 2010 yılından önce örneğin meslek lisesinde elektrik elektronik bölümü okuyan bir öğrenci üniversitede katsayı uygulamasına takılıp o bölümü seçemiyordu. Şimdi ise yüzde 20 kontenjanıda  Mesleki Teknik Ortaöğretim Kurumlarına (MTOK) ayrılmıştır. Üniversitede kendi bölümünü okumak isteyen meslek ve teknik lise öğrencileride kendi bölümleri için kendi aralarında yarışabilecek. Yalnız yine de MTOK kontenjanları doluluk oranları düşük görülmektedir.

İlyas Duru

Lise Makine Cnc çıkışlıyım. Pamukkale Üniversitesi İş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunuyum. Anadolu Üniversitesinde İşletme bölümü son sınıf öğrencisiyim aynı zamanda Makine ve imalat mühendisliği bölümü için tekrardan sınava hazırlanıyorum. Çocukluğum sanayide makinelerle geçti. Bunun için bilime ve teknolojiye ilgiliyim, merakım var. Kendimi bilim ve teknoloji alanında geliştirmeyi ve bu alanda olabilecekse katkı sağlamak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir