BilimGenelHaberTeknoloji

Süper Zeki Yapacak Online Beyinler

Google News Abone Ol

Günümüz de insanlar dış görünüşlerini değiştirmek için para karşılığın da bıçak altına yatıyorlar. Burun estetiği, dudak dolguları ve saç ektirme gibi işlemler artık sıradan hale geldi. İnsanlar sahip olduğu özelliklere yenilerini eklemek istiyor. Peki ya beyninize sizi daha zeki yapacak bir çip taktırma fırsatınız olsaydı?

Online Beyinler

Moran Cerf bir sinir bilimci ve beyin implantları üzerine yaklaşık 5 yıldır çalışmalar yapıyor. Cerf’e göre gelecekte burun estetiği gibi insanları süper zeki yapacak operasyonlar olacak.

Şuan da böyle operasyonlar mevcut değil ancak böyle bir işlemin var olduğunu hayal edersek ne gibi şeylerin bizi beklediğini tahmin edebiliyor musunuz? Yapılacak akıllı çipler’in beyinden internete direkt erişimi olması planlanıyor. Buna göre eğer aklınıza bir soru geldiyse ya da biri size her hangi bir konuda soru sorduğunda bunu önceden biliyor olmanıza gerek kalmıyor. Yapmanız gereken çip yardımıyla internete erişip sorunun cevabını bulmak ki bunun saniyeler içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Akıllı çipler gerçekten çığır açacak bir proje, ancak yaratacağı özellikle toplumsal sosyal etkileri düşünüldüğünde Cerf, insanlar arasın da eşitsizlik oluşabileceğini söylüyor.

Şimdi düşünecek olursak bu teknoloji gerçekten insanların işlerini kolaylaştıracak bir teknoloji olabilir. Ancak zaten günümüzde mevcut olan sosyalleşme problemleri insanlarla iletişim kurma eksikliği gibi problemler bu teknolojiden sonra tamamen yok olabilir. Diğer bir taraftan günümüz de zenginin çok zengin fakirin çok fakir olduğu durumunu düşünürsek bu teknolojiyi para karşılığı zengin insanların kullanabileceğini düşünmek çok zor olmasa gerek. Bu da haksız bir yarış ortamı oluşturacak ki akıllı çip‘e sahip olanlar oturduğu yerden karlı yatırımları görebilecekken sahip olmayan insanlar muhtemelen zarar edecek. İnsanlar arasında ki zengin fakir durumu çok daha belirgin bir hale gelecek. Çipe sahip olanlar Sadece daha fazla paraya sahip olmayacaklar  daha sağlıklı ve muhtemelen daha uzun ömürlü olacaklar.

Cref, bir maymunun IQ sunun 70 civarı olduğunu normal bir insanın IQ sunun 100 ve bir dahinin IQ sunun 140 olduğu düşünülür. Bu çipi kullanan insanların IQ sunun 200’e ulaşacağını iddia ediyor ve ekliyor bu çipi kullanan insanlar diğer insanları maymundan biraz üstün bir hayvan olarak görmezler mi?

Aslın da bu soru insanlar arasın da oluşabilecek hiyerarşi farkını gözler önüne seriyor. Maymunlar insanların yaptığı işlerin bir kısmını yapabiliyor ancak yine de insanlar kadar zeki değiller ve insanların düşünüp planladığı şeylerin çoğunu yapamıyorlar. Bu da onlara gerektiğin de hükmetmemizi sağlıyor. Bazen çok acımasız deneyler için insanlar kendinden biraz daha az zeki olan maymunları kullanıyor. Peki bu çipe sahip insanların bizi maymundan biraz daha üstün bir yaratık olarak görmesinin önüne kim geçebilir?

Online Beyinler
Online Beyinler

Bir diğer önemli  nokta ise bu çiplerin dışarıdan kontrol edilip edilemeyeceği. Muhtemelen böyle bir ürünü üreten kişiler bunun mümkün olmayacağını söyleyecek ancak bunun garantisini kim verebilir. Böyle bir şey mümkün olursa çip sayesin de sizi tamamen kontrol etmek çok kolay hale gelmez mi? Örneğin siz bir kedi gördüğünüz de çip size bunun bir köpek olduğuna ikna edemez mi yada siz dostunuza kardeşinize annenize babanıza baktığınız da çip bu kişileri size öldürülmesi gereken bir düşman olarak gösteremez mi? eminim sizin de aklınıza bir sürü komplo teorisi gelecektir.

Şimdilik böyle bir çip yok ancak Cerf bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Bu çipi oluşturmayı başarırsa ardından binlerce soru ve komplo teorileri geleceği kesin. Ancan Cerf bu durumun farkın da ve tüm bu sorunları düşünerek çalışmalarını geliştirdiğini düşünüyorum. Bir gün evet akıllı çipi hazır diye ortaya çıkarsa bütün bu sorular için de bir cevabı olacaktır. Peki siz akıllı çip hakkın da ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

A. Kadir Çidem

Erzurum teknik üniversitesi moleküler biyoloji mezunuyum ve şu anda taiwan National Chung hsing Uniersitesin de yüksek lisans yapmaktayım. Karaciğer kanseri üzerine proje çalışıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı