BilimGenelMakaleler

Stephen Hawking’in Son Makalesi: Çoklu Evren

Stephan Hawking, yaşadığı dönemde dünyaya güzel miraslar bırakan bir bilim insanıydı. Genç yaşta yakalandığı ALS hastalığı teşhisi konduğunda ömrünün birkaç sene olacağı söylenmişti ancak o yaşamaya devam etti ve çalışmaktan hiç vazgeçmedi. Çünkü “Hayat varsa; umut da var demektir.

Stephan Hawking’in Hayatı

Hayatını çalışmaya ve bilimi geliştirmeye adayan ve dünyanın en zeki insanları arasında gösterilen Stephan Hawking’in hayatı hakkında ayrıntılı bir makalemiz sitemizde mevcut. Stephan Hawkin’in kim olduğunu ayrıntıları ile öğrenmek ve hayatı hakkında bilgi edinmek için, öncelikle sizi buradaki makalemizi okumaya davet ediyorum.

stephan hawking uzayUzay ve Dünyamız

Stephan Hawking yaşamı boyunca kendini uzay ve bilim alanında geliştirmeye adamış bir insandır. Uzaya olan büyük ilgisi kimilerine göre imkansız sayılabilecek bir hayali olan “Uzaya Gitme”yi başarmış bir insandır. ALS hastası olan Hawking onun için zor olan bu hayali gerçekleştirerek, umudun varlığını tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Stephan Hawking, üzerinde yaşadığımız Dünya’yı ve onun da içinde yer aldığı evreni anlamak için birçok araştırma yapmış ve bunları makale haline getirerek yayınlamıştır. Yayınladığı birçok makalenin haricinde günümüzde kabul gören birçok teorisi mevcuttur.

Ölmeden önce yazmış olduğu son makale olan “Çoklu Evren” birçok kişi tarafından hayranlıkla ve merakla okunmuştur. 76 yaşında hayata gözlerini yuman İngiliz fizik profesörü Hawking, Çoklu Evren ile ilgili makalesinde evren ile ilgili birçok konuya ışık tutuyor.

Yeni yayımlanan makaledeki teori, Hawking ile ABD’li fizikçi James Hartle’ın 1980li yıllarda yayımlanan makalesini, sicim kuramında kullanılan daha güçlü, modern matematik teknikleriyle güncellenmiş olarak sunuyor. Hawking’in Cambridge Üniversitesi’nden meslektaşı Malcolm Perry, “Stephen bu makalenin en gurur duyduğu çalışma alanı olduğunu söylerdi” diyor.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı