BilimGenelMakaleler

Soğuk Havalarda Motoru Neden Isıtırız?

Google News Abone Ol

Özellikle kış aylarında hemen her gün soğuk olur. Önceden gelen bilgi birikimine dayanarak bu gibi havalarda aracımızla yola çıkmadan önce motorun ısınması için biraz bekleriz. Peki bunun sebebi nedir?

Soğuk Olan Şey Kırılgandır

Birçok filmde görmüşsünüzdür, sıvı azot ile soğutulan şeyler kırılgan olur. Bunun sebebi soğuk olan cismin donmuş olmasıdır. Aracımızın motoru da özellikle gece sabaha karşı oldukça düşük sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Bilindiği üzere patlamalı motorlar, yakıtı yakarak/patlatarak silindire güç uygulama prensibine dayanır. Patlamalı motorlar ile elektrikli motorlar arasındaki çalışma farkları hakkındaki yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi donmuş motor, pistonların hareketinden dolayı özellikle yüksek devirlerde zarar görebilir. Bu sebepten, motorlar çalıştıktan sonra 5 dakika kadar düşük devirde ısıtılır. Ancak günümüzde teknoloji ile bu sorun pek çok araçta ortadan kaldırılmış durumdadır. Bununla birlikte uzmanlar yine de soğuk havalarda motorun ısınması için zaman verilmesi gerektiği görüşünü destekliyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir