BilimGenelMakaleler

Soğuk Havalarda Motoru Neden Isıtırız?

Özellikle kış aylarında hemen her gün soğuk olur. Önceden gelen bilgi birikimine dayanarak bu gibi havalarda aracımızla yola çıkmadan önce motorun ısınması için biraz bekleriz. Peki bunun sebebi nedir?

Soğuk Olan Şey Kırılgandır

Birçok filmde görmüşsünüzdür, sıvı azot ile soğutulan şeyler kırılgan olur. Bunun sebebi soğuk olan cismin donmuş olmasıdır. Aracımızın motoru da özellikle gece sabaha karşı oldukça düşük sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Bilindiği üzere patlamalı motorlar, yakıtı yakarak/patlatarak silindire güç uygulama prensibine dayanır. Patlamalı motorlar ile elektrikli motorlar arasındaki çalışma farkları hakkındaki yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi donmuş motor, pistonların hareketinden dolayı özellikle yüksek devirlerde zarar görebilir. Bu sebepten, motorlar çalıştıktan sonra 5 dakika kadar düşük devirde ısıtılır. Ancak günümüzde teknoloji ile bu sorun pek çok araçta ortadan kaldırılmış durumdadır. Bununla birlikte uzmanlar yine de soğuk havalarda motorun ısınması için zaman verilmesi gerektiği görüşünü destekliyor.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı