BilimGenelMakaleler

Sıvı ile Koruma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Google News Abone Ol
sıvı ile koruma yapılmış bir yılan

Fluid Preservation Nedir?

Tıpkı kemikleri temizlemek ve tahnitçilik(taxidermy = hayvan doldurma sanatı ) yapmak  gibi, ölen evcil hayvanlarını veya doğada ölmüş canlıları bazı sıvılar yardımıyla koruma yöntemine fluid preservation (sıvı ile koruma) denilir. Bu yöntem önceleri sadece müzelerde görülse de, günümüzde artık hobi haline gelmiştir. İnsanlar buldukları cansız hayvanları preservation yaparak bir koleksiyon elde etmektedirler.

Ülkemizde pek bilinmese de,bu  yöntem diğer ülkelerde birçok hobici tarafından uygulanmaktadır.

Bazıları bunu meslek haline getirip para kazansa da, yine de insanlar kendi ölü hayvanlarını toplayıp sıvı ile koruma yapmak istiyorlar. Ülkemizde az da olsa bu işe ilgi duyan, benim gibi meraklılar da vardır, o yüzden böyle bir makale hazırlama gereksinimi  duydum.

Uyarı 1: Midesi hassas olanlar yazıyı okumayı burada sonlandırabilirler, aksi takdirde aşağıdaki resimlerden etkilenebilirler.

Uyarı 2:Sıvı koruma işlemi yapabilmek için kesinlikle canlı bir hayvan kullanılmamaktadır.

 Islak örneklerde yapılabilecek birçok farklı şey vardır.Bunlar; fetal  hayvanlar, organlar, proseksiyonlar ve diseksiyonlar (izleyicinin iç yapıları görmesine izin verecek şekilde kesilmiş veya hazırlanmış örnekler) ve bütün olarak oluşturulmuş genç veya yetişkin hayvanlardır. Ne tür bir numune kullandığınıza bakılmaksızın, bir kavanozda kapatılmadan ve güvenli bir şekilde saklanmadan veya sergilenmeden önce, ölü bedenin içerisine aşağıda belirtmiş olduğum sıvılardan  enjekte etmemiz gerekiyor.

Söyleyebileceğim tek şey, YouTube’da gördüğüm her bir öğreticinin yanlış olduğu. Bir numuneye sadece ispirto ve benzeri alkoller dökemezsiniz. Uzun süre dayanan yüksek kaliteli örnekler istiyorsanız, örneklerin doğru şekilde korunmasını sağlamak için bir dizi adımı uygulamanız gerekir.

Sıvı İle Koruma(fluid preservation) Nasıl Yapılır?

İyi havalandırılan bir alan bulun (açık havada en kolaydır) ve HER ZAMAN solunum maskesi kullanın. Gözeneksiz, hipoalerjenik, pudra içermeyen nitril eldivenler ve ekstra sıvıyı emen ve sızmasına izin vermeyen plastik destekli bir köpek  pedi kullanarak iş istasyonunuzu hazırlayın. Deri altı iğne gereklidir, fiksatif (çözelti) olarak Formalinin gereklidir ama sayfanın altındaki diğer seçenekleri ele alacağız. Hayvanın hangi şekli almasını istiyorsanız ona göre vücudunun bazı yerlerine, mesela kollar havada olmasını istiyorsanız kollarının alt kısımlarına, ayaklarına, uzuvlar da dahil olmak üzere tüm büyük kaslara enjekte edilir.

Daha sonra, numuneyi görüntülemek için kalmasını istediğiniz konuma, büyük bir kavanozun içine yerleştirin, işiniz bittiğinde o konumda kalacaktır. Kabı, numuneyi enjekte etmek için kullandığınız aynı fiksatif (çözelti) ile doldurun ve kapatın. Fiksatif, tüm dokuların sertleşmeye başlamasına neden olur, bu nedenle bunu, bu aşamada koruduğunuz numunenin sonsuza kadar nasıl konumlanacağını unutmayın. Numuneyi boyutuna bağlı olarak birkaç gün, hafta veya ay boyunca bırakın. Fiksatif’i karıştırmak ve sıvı değişimini teşvik etmek için her birkaç günde bir kavanozu (kapağı açıkken) sallayın.

NOTLAR:

A) Numune kapları camdan yapılmış olmalıdır. Eğer plastik kap kullanacaksanız, koruyucu sıvınızla veya son kimyasal banyonuzla, kimyasal olarak reaksiyona girmeyeceğinden emin olmalısınız, aksi takdirde eritebilir ve sızıntı yapabilir!

B) Numuneniz yüzüyorsa, çürümüş olması veya hava kabarcıkları enjekte etmeniz olasıdır. Kavanozu sallamak aynı zamanda yüzmeye de yardımcı olur, kuşların kemiklerinin içinin boş olmasından dolayı erken yüzmeleri daha olasıdır.

Bu süre sona erdiğinde, numuneyi seyreltilmiş izopropil veya etanolün ikincil bir çözeltisine aktarın,teşhir edilmek üzere seçtiğiniz kabın içinde saklanacak alkol, tercih edilen yüzde% 70, özellikle tüyleri olmayan hayvanlar için veya organ numuneleri için (% 90 veya daha fazla) alkol konulur, bu işlem  dokunun kırışmasına ve buruşmasına neden olabilir, bu normaldir. Ayrıca tamamen kapanan kapakları olan cam kavanozları tercih ediniz. Kavanoz  her gün hafifçe çalkalanarak, ikincil solüsyonda yaklaşık bir hafta bekletin. Sıvının kan ve vücuttan sızan diğer sıvılar nedeniyle rengini değiştirmesi normaldir, bunu endişe etmeyin. Bir veya iki hafta sonra, tüm sıvıyı boşaltın, kadavrayı durulayın ve tekrar kavanoza koyun ve ikincil çözeltiyi taze (yeni) sıvı ile değiştirin. Bu sıvı değişiminden sonra, kavanoz süresiz olarak kapatılabilir.

Kavanoz kapatıldıktan sonra işiniz tamamlanmaz. Kavisli örneklerin yani  kadavraların  koleksiyonunuza uygun şekilde bakılması önemlidir, sadece iyi durumda kalmaları için değil, evinizi yakmamanız için de önemlidir. Islak bir örneği ASLA aşırı sıcak bir yerde (yazları klimasız bir ev) saklamayın ve bunları daima doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Ateş ve benzeri şeylerin yakınından uzak bir yere konumlandırın, zira  içerisinde alkol olduğu için yanıcıdırlar.

NOT: Daha büyük boyda olan bütün bir hayvan örneği kullanıyorsanız, depolamadan önce bağırsaklarını çıkarmalısınız. Güçlü bir mide (sizin, hayvanın midesi değil!) Bir zorunluluktur.

Preservation Malzemelerini Nasıl Tedarik Edeceğiz?

Eğer Walter White değilseniz, yasal ve güvenli bir şekilde kimyasallar elde etmek zorundasınızdır.

  1. Formalin;Amazon’da mevcuttur. Ayrıca bir kimyasal tedarik deposundan da edinebilirsiniz, ancak genellikle bu kurumlar satın almanız için tıbbi bir tesis, eğitimci veya okul olarak lisans almanızı gerektirir. Yukarıda belirtildiği gibi, numunenizi sonsuza kadar formalin içinde bırakmayın, bu asidiktir ve sonuçta sonsuza dek kalırsa numuneyi imha eder.
  2. Etanol; Herhangi bir donanım mağazasında mevcuttur.  Yakıt olarak kullanılır ve genellikle metal kaplarda satılır.

Bahtiyar Kalaycı

25 yaşındadır. Elektrik Elektronik mühendisliğinde okumaktadır. Hayattaki en belirgin karşılığı bir menteşedir. Ne kapının bir parçasıdır, ne de çerçevenin. Yani ne büyük bir resme dahildir, ne de bir detaydır.İkisine de eşit mesafede duran, ikisininde orada bulunabilme sebebidir. Kütüphanenin en alt rafındaki kitaptır. Sadece bir maskedir özünde, bu maskenin arkasındaki hiçbir şeyin önemli olmadığını göstermek en kestirme yoludur. Efendidir, misafirliğe gidince 2. çayı içmeyendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı