GenelTeknoloji

Siber Güvenlik Eğitimi

Google News Abone Ol

“Sanal Alem” diye tabir edilen ve bilgisayardan tutun da ileri teknoloji ile donatılmış mobil cihazlara kadar pek çok aygıt kullanarak etkileşimde bulunabileceğiniz ortam, gün geçtikçe daha fazla büyümekte. Büyüyen bu dünyanın içerisinde, birbirinden tehlikeli sorunlar bulunabilmekte.

Bilgisayar korsanları her gün binlerce saldırı yapmaktadır. Bu saldırıların hedefi büyük kurumlar olabileceği gibi sıradan kişilerin kullandığı cihazlarda depo edilen veriler de olabilir. Özellikle son yıllarda mobil teknolojinin gelişmesi ile mobil bankacılık çağı devrim yaşadı. Bilgisayar korsanlarının cihazlarına erişerek, bankanızın mobil uygulamasına girişteki kullandığınız bilgileri ve bunun gibi pek çok daha özel bilgiyi ele geçirerek sizleri zarara uğratması artık an meselesi.

Siber Güvenlik İçin Ne Yapılmalı?

Siber alemde güvende olmak için uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Ancak bu da yeterli olmayacaktır. Bunun sebebi uzmanların her an sizlerin güvenliğini sağlamak konusunda yeterli olamamasıdır. Peki bunun için ne yapılmalı? Aslında bu durumda yapılması gereken en temel şey, en azından giriş seviye siber güvenlik bilgisine sahip olmaktır.

Giriş seviye siber güvenlik bilgisine sahip olmak sizleri birçok durumda nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda ne yapmanız gerektiği hakkında daha duyarlı biri haline getirecektir. Bu bilgiye sahip olmak için ise siber güvenlik eğitimi almanız gerekmektedir.

İnternet kullanan birçok kişi siber güvenlik eğitimi almanın çok daha işine yarayabileceğini bilmez. İnternet ile etkileşimde olduğunuz her an risk taşımaktasınız.  Taşıdığınız riskin büyüklüğü ise sizin verilerinizin yanı sıra, aynı zamanda kullandığınız cihazlara kadar değişmektedir. Bilinmelidir ki, bilgisayar korsanları elektronik cihazları hackleyerek kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilirler.

Gezindiğiniz sitelerden tutun da kullandığınız mobil uygulamalar ve farklı platformlardaki yazılımlar, aslında birer tuzak olabilir. Bu doğrultuda sizin en büyük ve en yakın destekçiniz kendiniz olacaktır.

siber güvenlik kitabıSiber Güvenlik -Hacking- Atölyesi Kitabı

Siber güvenlik adına insanları bilgilendirilmek için yazılan “Siber Güvenlik -Hacking- Atölyesi Kitabı”ndan bahsetmek istiyorum. Kitapta siber güvenlik ve hacking adına birçok bilgi bulunmakta. Zafiyeti veya saldırı yöntemini anlamak için kitabın sayfalarını karıştırırken birçok bilgi ediniyor ve edindiğiniz bilgilerden zevk alıyorsunuz.

Kitapta gerçek hayat senaryoları da bulunuyor. Yazar bu senaryolara yer vermekle, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz durumlarda ne gibi önlemler almalı, hangi adımları atmalı ve nasıl hareket etmelisiniz bunlardan bahsediyor.

Kitap kısmen interaktif şekilde tasarlanmış. Bilgiyi tecrübeye dönüştürmek için kitap içerisinde bulunan atölyede kendinizi test edebilir ve geliştirebilirsiniz. Kitapta elde edilen bilgilerin kullanılması adına, atölyedeki sorunları çözmek için harici yazılım kullanamıyor ve kitaptan ne öğrendiyseniz onunla yetinebiliyorsunuz.

Bunlar gibi birçok interaktif ve öğretici nitelik taşıyan Siber Güvenlik kitabını okumanızı öneriyoruz. Okurken ve interaktif şekilde çalışırken çok daha kolay öğrenecek ve öğrenmekten zevk alacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir