Alkali MetallerBilimElementlerGenelMakaleler

Sezyum 137 Elementi Nedir?

Google News Abone Ol

Sezyum; insanlar için çok zararlı, bilim dünyası için çok faydalı, nükleer santrallerin vazgeçilmezi bir elementtir. 1860 yılında Bunsen ve Gustav Kirchoff tarafından rubidyumla birlikte bulunmuştur. Sezyum, radyoaktif olması açısından büyük tedbirler gerektiren bir element olma özelliği göstermektedir. Potasyuma benzeyen alkali metaldir.

Sezyum Elementinin Özellikleri Nelerdir ?

  • Sezyumun bilim dalındaki sembolü Cs’dir ve atom numarası 55’dir.
  • Uçuk sarı renkte, yumuşak ve kolay kesilebilen bir elementtir.
  • Parlak bir yüzeyi vardır, havadaki oksijen ve nem ile olan reaksiyonundan dolayı bu parlak yüzey matlaşır.
  • Nemli havada kendiliğinden yanar.
  • Periyodik element tablosunun 1-A grubunda yer alır.
  • Oda koşullarında gümüş, altın renkli, metalik ve katıdır.

Sezyum Elementinin Kullanım Alanları Nelerdir ?

Sezyum elementinin kullanım alanları oldukça geniştir. Işığa tutulduğunda elektron saçması özelliğinden televizyon kameralarında yararlanılır. Oksijen ve suyun uzaklaştırılması amacıyla havası boşaltılmış lambalarda kullanılır. İyon itimli roket motorlarında da sezyum kullanılmaktadır. Vakum tüplerinde, hava kalıntılarını yok etmek için kullanılır. Ayrıca oksijene karşı eğilimi yüksektir ve kolay iyonize olur. Bu nedenle de, roket motorlarında itici olarak kullanılır.

Sezyum Elementinin Zararları Ve Yan Etkileri Var Mıdır ?

Sezyum elementi bilim dünyasında oldukça işlev gören ve faydalanılan bir element olmasına rağmen zararları da bir o kadar etkilidir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sezyum elementi ile birkaç saniye içerisinde temasa geçildiği taktirde öldürücü sonuçlar gösterir. Fiziksel olarak sezyum elementine dokunmak mümkün değildir. Bunun nedeni sezyum elementi havayla temasında patlar veya alev alır. Buna rağmen havasız bir ortamda sezyuma dokunursanız vücutta ciddi hücre hasarına yol açar. Bu derece etkili bir maddenin insanlardan uzak yerlerde muhafaza edilmesi şarttır. Sezyum 137 elementinin kullanıldığı nükleer santraller de bu nedenle şehir merkezlerinden ve insanların yaşadığı yerlerden çok uzaklara inşa edilmektedir.

Gümüş elementi hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gümüş Elementi (Ag)

Zeynep Türkhan

Biyoteknoloji bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Araştırma yapmayı,topluma faydası olan konuları öğrenmeyi ve uygulamayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir