BilimGenelHaberSağlık

Sessizlik Beynimizde Yeni Hücrelerin Oluşmasını Sağlıyor!

Modern yaşam nedeniyle gün içerisinde sürekli sese maruz kalıyoruz. Bulunduğumuz her yerde gürültü bize eşlik ediyor ve kendimize sessiz anlar yaratmayı önemsemiyoruz. Oysaki araştırmalara bakınca sessizliğin bizim için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Çalışmalar, 2013 yılında başladı. Fareler üzerinde deneyler yapıldı. “Beyin, Yapı ve Fonksiyon” isimli dergide yayınlanan çalışma kapsamında fareler farklı zamanlarda gürültü ve sessizliğe maruz bırakıldı ve bunların beyinlerinde yaratacağı farklı etkiler gözlemlendi. Sonuçlar şaşırtıcıydı; çünkü günde iki saat düzenli olarak sessizliğe maruz bırakılan farelerin beyinlerinin hipokampüs isimli bölümünde yeni hücrelerin oluşmaya başladığı gözlemlendi. (Hipokampüs beynimizin hafıza, duygu ve öğrenmeden sorumlu bölümüdür.)

Beyinde oluşan her hücrenin sağlığımız için her zaman faydalı olduğu söylenemez. Fakat deneyi yürüten isimler, hücrelerin gerçekten işlev gösteren hücreler olduğunu belirtiyor. Yani sessizlik, beynimizde fonksiyonel ve tüm beyinle uyumlu nöronların üretilmesini sağlıyor.

Beynimiz sessizlik ânında bilgileri aktif olarak değerlendiriyor ve içselleştiriyor. Bu da demek oluyor ki aslında dinlenmek ya da günde birkaç saatimizi sessizliğe ayırmak aslında boşa geçmiş zaman değil, aksine bilgilerimizi pekiştirmemizi sağlayan son derece faydalı bir zaman.

Sessizlik sırasında beynimiz yalnızca içsel ve dışsal bilgileri toparlayarak bilinç düzeyimizi arttırmıyor, aynı zamanda kendimizle ilgili farkındalığımızın artmasını da sağlıyor. Dikkatimizi dağıtan bir gürültü ya da iş olmadığı zamanlarda odağımız kendimize ve dış dünyaya yoğunlaşıyor ve adeta beynimiz hiç olmadığı kadar özgürleşiyor.

Dikkatimizi etrafımızı çevreleyen gürültüye yöneltmesek ve hatta uyku hâlinde olsak bile etrafımızdaki sesler beynimiz üzerinde büyük etki yaratıyor. Gürültü, temporal lobumuzda bulunan amigdalanın aktif hâle gelmesine ve vücudumuzdaki stres hormonu salınımının artmasına sebep oluyor. Gürültünün beynimizde yarattığı etkiyi yalnızca sessizlik tersine döndürebiliyor; çünkü sessizlik hem beynimiz hem de bedenimiz üzerinde rahatlatıcı etki yaratıyor. Ayrıca sessizliğin bilişsel becerilerimizi geliştirdiği de kanıtlandı. Yani sessizliğin faydası yalnızca boş zamanları değil, çalışma zamanlarımızı da kapsıyor ve zihinsel becerilerimizi arttırıyor.

Etiketler

Soru Cevap banner

İrem Kosa

Araştırmayı, bilimi, okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatım boyunca bilim adına çalışmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı