BilimGenelMakaleler

Seri Katillerin Ortak Özellikleri

Google News Abone Ol

Sevinç Yavuz, 1968 yılında Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde dünyaya geldi. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Nokta, Günaydın, Yeni Yüzyıl, Gazete Pazar ve Hürriyet’te çalıştı. Mafya, istihbarat, uyuşturucu, organize suçlar ile ilgili haber ve araştırma alanında uzmanlaşmıştır. 2001 yılında, Kolici: Bir Seri Katilin Hikayesi kitabını yayınlamıştır. 2002-2004 yılları arasında İpucu ve 2008-2009 yılları arasında İpucu Kriminal programını hayata geçirmiştir.

2016 yılında, Türk Seri Katilleri 1960′ lardan Bugüne‘yi yayınlamıştır. Bu kitapta “Türkiye’ de seri katil yok. Bizden seri katil çıkmaz!” düşüncesinin doğru olmadığını gözler önüne sermiştir. Kitap, Mezarcı’ dan Koku Katili’ ne kadar pek çok Türk seri katili konu almaktadır. Kitabın son bölümünde ise, seri katillerin genel olarak ortak özelliklerine değinilmiştir.

Sevinç Yavuz’un Gözünden Seri Katillerin Ortak Özellikleri

 1. Bir katilin “seri katil” kategorisine girebilmesi için; birbirine benzer en az üç cinayet işlemesi gerekmektedir. Öldürme güdüsü ya da terör amaçlı toplu katliam yapanlar ve suç örgütü adına insanları öldürenler seri katil olarak adlandırılmamaktadır.
 2. Seri katiller, öldürmeye başladıktan sonra durdurulmadıkları müddetçe cinayet işlemeye devam etmektedirler. “Karındeşen Jack” dışında işlediği cinayetlere kendiliğinden son veren seri katil bulunmamaktadır. Araştırmacılar, Karndeşen Jack’ in kendiliğinden öldüğü için cinayetlerin bittiğini düşünmektedir.
 3. Seri katiller, işledikleri cinayetlerden sonra “cooling down” adı verilen sakinlik dönemi yaşamaktadırlar. Bu dönemin kesin bir süresi yoktur.
 4. Sakinleşme döneminde seri katiller, işledikleri cinayetleri hafızalarında taze tutabilmek için öldürdükleri kişilerden bir hatıra (saat, saç, yüzük vb.) almaktadırlar. Cinayetlerle beraber soygunlarında yaşanmasının nedeni de budur.
 5. İstisnalar dışında, cinayetleri tek başlarına işleme eğilimi göstermektedirler.
 6. İntihar eğilimi, cinsel davranış bozukluğu, kronik alkol ve uyuşturucu bağımlığı görülebilmektedir.
 7. Hayvanlara şiddet uygulama eğilimleri vardır.
 8. Kurbanlarını genellikle kendi yaş gruplarından seçmektedirler. Sınıf ya da ekonomik düzey farklılığı onlar için önemli değildir.
 9. Çoğunluğu ölü sevicilik ve kurbanlarının etlerini yemekten hoşlanmaktadır.
 10. Çoğunluğunun cezai ehliyeti vardır. Hukuğa göre, cinayeti işlerken ne yaptıklarının bilincindedirler. Bugüne kadar çok az seri katil cezai ehliyeti olmadığı için serbest bırakılmıştır.
 11. Geneli aşağılık duygusuna sahiplerdir.
 12. İktidar ve güç sahibi olduklarını kanıtlamak ve bu itiyaçlarını giderebilmek için öldürmektedirler.
 13. Genellikle yaşları 20-40 arasında değişmektedir. Her on seri katilden dokuzu erkektir.
 14. Çoğunluğu beyaz tenli, heteroseksüel ve dindardır.
 15. Geneli, dış görünüş ve çevrelerine yansıttıkları imajda cinayet işleyecek birine benzetilmemektedirler. Silik tiplerdir.
 16. Çoğunluğu kötü bir çocukluk dönemi geçirmiş ya da cinsel sandırıya uğramıştır.
 17. Seri katillerin %31′ nin zeka seviyesi oldukça yüksektir. Genelinin ortama bir zeka seviyesi vardır.
 18. Yüzde 81′ i pornografiye ve %71′ i röntgenciliğe meraklıdır.
 19. Her 10 seri katilden sekizi, 18 yaşına gelmeden önce kadın ya da erkeklere tecavüz etmenin hayalini kurmuşlardır.
 20. Erkek seri katillerinin birçoğuna, çocukluk döneminde kız kıyafeti giydirilmiş ya da kız çocuğu gibi davranılmıştır.

Kaynak

 • Yavuz, S. (2016). Türk Seri Katiller 1960′ dan Bugüne.  İstanbul: Profil Yayncılık.

Derya Altınışık

Dokuz Eylül Üniversitesi, Biyoloji Öğretmenliği mezunuyum. Her çocuğun gerekli şartlar sağlandığında öğrenebileceğini düşünüyorum. Sürekli yeni şeyler öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir