Bilim Ve Tekno

Şekeri Hayatımızdan Tamamen Çıkarmalı Mıyız?

Şekeri Hayatımızdan Tamamen Çıkarmalı Mıyız?

Mucizevi hiçbir besinin olmadığını hep söylerim. Aynı şekilde, bir besinin tamamen zehir olduğunu da söyleyemem. Günümüzde pek çok insanda kafa karışıklığı oluşturan sorulardan bir tanesi, şeker tüketimi.

Pek çok gazete, dergi ve TV programlarında şekerin zehir olduğunu, asla tüketilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar var. Şeker tüketiminin bir süre sonra diyabete, kalp hastalıklarına, hatta kansere yol açacağını savunuyorlar. Beslenme biliminde maalesef ki pek çok kirli ve yanlış bilgi var. Bunlardan birisi de şeker hakkındaki söylemler. Peki, şeker gerçekten tüketilmemesi gereken bir besin midir, sağlığımızı bu denli olumsuz etkiler mi dersek, her besinin olduğu gibi şekerin de fazla tüketimi zararlıdır. Şekerin fazla tüketimi kan yağı olarak bilinen trigliseritlerin kanda yükselmesine sebep olabilir. Bu durumda, kalp hastalıklarına yakalanma riski artabilir. Ayrıca fazla şeker tüketiminin kansere sebep olabileceği yönde çalışmalar mevcuttur.

Şekerin fazlasının zarar olduğunu kabul ettik, peki hayatımızdan tamamen çıkaralım mı, bu soruya cevap ararsak, tüketiminin miktarı ne olmalı dersek, bu miktar kişiden kişiye göre değişir. Dünya Sağlık Örgütü, şekerden alınan enerjinin toplam enerjinin %10’unun altında olması gerektiğini söylüyor.

İnsanın sosyal bir varlık olduğunu düşünürsek, bu miktarlara dikkat ederek şeker tüketmenin bir sakıncası olmadığını düşünüyorum. Haftada birkaç gün yenen bir yemek kaşığı reçel veya bal, nadir tüketilen bir pasta veya dondurma sağlığınızı olumsuz yönde etkilemez. Burada tek önemli nokta bu besinlerin tüketim sıklığı, miktarı ve ne zaman yendiğidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ