BilimGenelSağlık

Şarbon Hastalığı Nedir?

Google News Abone Ol

Şarbon öncelikle Bacillus anthracis isimli bir bakterinin sebep olduğu hastalıktır. Her birey yakalanma riskine sahipken daha çok hayvanlarla iç içe olan insanlarda sık görülür. Bunun sebebi neden olan bakterinin hayvanlardan insanlara geçme niteliğinde olmasıdır.Hayvancılıkla uğraşanlar, veteriner sağlık teknisyenleri, veteriner hekimler vb. risk altındadır.

Nasıl Bulaşır?

Şarbon hastalığının insanlara bulaşması 3 farklı şekilde gerçekleşmektedir.

  • Hasta hayvanların kirletmiş olduğu yer ve malzemelerle temas sonucu
  • Şarbon hastalıklı hayvanların etlerinin tüketilmesi,şarbon sporları bulaşmış suların içilmesi
  • Hayvan tüy yada kılların solunması ile bulaşım söz konusu olmaktadır.

Nasıl Önlem Alınır?

Şarbon hastalığı insandan insana bulaşabilen bir hastalık değildir. Dolayısıyla önlem alınırken hayvanlar ile temas yada tüketimde spesifik bazı noktalara özen göstermek gerekmektedir. Mesela şarbon hastalığı yada şüphesi olan hayvanlar kesilmemeli ve yüzülmemelidir. Peki ölen hayvana ne yapılmalıdır?

Şarbondan ölen hayvan yakılarak imha edilmeli veya yerin yaklaşık 2 metre kadar altına gömülüp üstüne sönmemiş kireç dökülmelidir. Hasta hayvanla temas halinde olan malzemeler yakılarak yok edilmelidir. Bölgesel olarak risk taşıyan yerler aşılanmalıdır.

Beyzanur Kör

1997 doğumluyum.İstanbulda yaşıyorum. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 2.sınıf öğrencisiyim.Güncel bilgileri okumayı ve araştırmayı,bilimin içinde olmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı