BilimGenelMakalelerSağlık

Sahte Güneş Gözlüğü Zararlı Mı?

Google News Abone Ol

Yaz ayları gelince güneş de etkisini arttırmaya başlar. Haliyle güneş gözlüğü kullanımı da aynı ölçüde artış gösterir. Ucuz diye tercih edilen sahte güneş gözlüklerinin birçok zararı bulunmaktadır. Satın alınan bu ucuz güneş gözlükleri birçok sağlık sorununu da bereberinde getirmektedir.

Sahte Güneş Gözlüğünün Zararları Nelerdir?

Güneş ışınları her ne kadar dünyamıza gelirken atmosferimizde kırılsa da, bu ışınlar vücudumuza, özellikle gözlerimize zarar verebilecek UV ve IR ışınları içermektedir. Güneş gözlükleri ile gözlerimizi koruduğumuzu düşünsek de sahte güneş gözlüklerinin yarardan çok zarar getirdiğini söyleyebiliriz.

Özellikle alerjik konjonktiva, kuru göz, retina, albinizm rahatsızlıkları ve renkli gözlere sahip olan kişiler güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Güneşten korunmak ve güzel görünmek için tercih edilen güneş gözlüklerinin gözünüze uygun olmayışı bir takım sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.

Güneş gözlüklerinin yapımında, güneşten gelen UV ve IR dalga boylarındaki ışığı kırabilecek özel camlar kullanılır. Ancak merdiven altı nerede ve nasıl üretildiği bilinmeyen gözlüklerin camlarında sıradan filmler kullanılmaktadır. Bu da UV ve IR dalga boylarındaki zararlı ışığın direkt olarak gözünüze gelmesi demektir.

Sahte güneş gözlükleri üç derecede göz hastalıklarına neden olur. Korneada; kuruluk, kaşıntı, yanma, batma, ağrı ve kanlanma gibi şikayetler boyalı yani sahte güneş gözlüklerinden dolayı birinci derece olarak ortaya çıkar. Bu şikayetler ilaç tedavisiyle düzeltilebilir. İkinci derecede ise gözlerin beyaz kısmında (Konjonktiva) kanlaşma ve göz kapağının çevresinde et oluşur.

Üçüncü derecede tehtid ile gözlerinizden olabilir ve kalan ömrünüz boyunca kör olabilirsiniz. Uzun süre sahte gözlük ile dolaşan kişilerin UV ışığı gözlerine yapacağı etki büyük sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Bu durumların kalıcı hasara neden olmaması için göz muayenesi yapılarak uzman tavsiyesinde güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Bunun için güneş gözlüğü seçiminde uzmana danışmaktan çekinmemelisiniz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir