BilimGenelMakalelerSağlık

Sahte Güneş Gözlüğü Zararlı Mı?

Yaz ayları gelince güneş de etkisini arttırmaya başlar. Haliyle güneş gözlüğü kullanımı da aynı ölçüde artış gösterir. Ucuz diye tercih edilen sahte güneş gözlüklerinin birçok zararı bulunmaktadır. Satın alınan bu ucuz güneş gözlükleri birçok sağlık sorununu da bereberinde getirmektedir.

Sahte Güneş Gözlüğünün Zararları Nelerdir?

Güneş ışınları her ne kadar dünyamıza gelirken atmosferimizde kırılsa da, bu ışınlar vücudumuza, özellikle gözlerimize zarar verebilecek UV ve IR ışınları içermektedir. Güneş gözlükleri ile gözlerimizi koruduğumuzu düşünsek de sahte güneş gözlüklerinin yarardan çok zarar getirdiğini söyleyebiliriz.

Özellikle alerjik konjonktiva, kuru göz, retina, albinizm rahatsızlıkları ve renkli gözlere sahip olan kişiler güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Güneşten korunmak ve güzel görünmek için tercih edilen güneş gözlüklerinin gözünüze uygun olmayışı bir takım sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.

Güneş gözlüklerinin yapımında, güneşten gelen UV ve IR dalga boylarındaki ışığı kırabilecek özel camlar kullanılır. Ancak merdiven altı nerede ve nasıl üretildiği bilinmeyen gözlüklerin camlarında sıradan filmler kullanılmaktadır. Bu da UV ve IR dalga boylarındaki zararlı ışığın direkt olarak gözünüze gelmesi demektir.

Sahte güneş gözlükleri üç derecede göz hastalıklarına neden olur. Korneada; kuruluk, kaşıntı, yanma, batma, ağrı ve kanlanma gibi şikayetler boyalı yani sahte güneş gözlüklerinden dolayı birinci derece olarak ortaya çıkar. Bu şikayetler ilaç tedavisiyle düzeltilebilir. İkinci derecede ise gözlerin beyaz kısmında (Konjonktiva) kanlaşma ve göz kapağının çevresinde et oluşur.

Üçüncü derecede tehtid ile gözlerinizden olabilir ve kalan ömrünüz boyunca kör olabilirsiniz. Uzun süre sahte gözlük ile dolaşan kişilerin UV ışığı gözlerine yapacağı etki büyük sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Bu durumların kalıcı hasara neden olmaması için göz muayenesi yapılarak uzman tavsiyesinde güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Bunun için güneş gözlüğü seçiminde uzmana danışmaktan çekinmemelisiniz.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı