GenelGenel Kültür TestleriTestler

Sağlık ve Tıp Genel Kültür Testi-1

Sağlık ve tıp bilgine ne kadar güveniyorsun? Test etmek ister misin? O halde testimiz tam da sana göre…

Sağlık ve Tıp Genel Kültür Testi

0-28 günlük bebeklere ne isim verilir?

Correct! Wrong!

28-32 hafta arasında doğan, tam olgunluğa erişmemiş bebeklere ne ad verilir?

Correct! Wrong!

AIDS hastalığı hangi kıtadan dünyaya yayılmıştır?

Correct! Wrong!

Akciğer içinde, havanın değişiminin yaptığı boruların iltihaplanmasıyla oluşan hastalığın adı nedir?

Correct! Wrong!

Alkolün en fazla zarar verdiği organ hangisidir?

Correct! Wrong!

Ameliyat ipliğine ne ad verilir?

Correct! Wrong!

Anatomide cella-turcika denilen bebeklerde doğumdan bir süre sonra kapanan kafatası kemikleri arasındaki bıngıldak denilen boşluğun Türkçe karşılığı nedir?

Correct! Wrong!

Anne ve babanın özelliklerinin bebeğe geçmesini sağlayan, kromozomlar üzerinde yer alan kalıtım biliminin adı nedir?

Correct! Wrong!

Araba veya taşıt korkusuna ne ad verilir?

Correct! Wrong!

Aspirinin hammaddesi nedir?

Correct! Wrong!

Az aydınlık yerlerde görememe şeklinde ortaya çıkan göz hastalığı nedir?

Correct! Wrong!

Bakterilerin üremesini engelleyen veya öldüren, özellikle bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılan maddelere ne ad verilir?

Correct! Wrong!

Sağlık ve Tıp Genel Kültür Testi-1
Çok kötü bir sonuç ama üzülmene gerek yok. Testimiz kolay bir test değildi ne de olsa. Ancak bu konular hakkında bilgi sahibi olmanda yarar var.
Testimiz zor olmasına karşın oldukça başarılıydın. Tıpla alakalı olan bu testimizde elde ettiğin sonuca göre bir tahminde bulunmak gerekirse, tahminimizi sağlıkla alakalı bir alanda çalıştığını söyleyerek kullanabiliriz sanırım.
İnanılmazz!! Böylesine zor bir testte bu sonucu elde etmen gerçekten taktir edilesi bir durum. Eğer hile yapmadıysan kendini tebrik edebilirsin. Biz öyle yapıyoruz. 🙂

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu. Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim. Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir