GenelHaberTeknoloji

Rusların Terminatör Robotu: FEDOR

Google News Abone Ol

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Rusya’da üretilen Fedor isimli robotun artık iki eliyle ateş edebildiğini twitter üzerinden açıkladı. Fedor’un ayrıca ateş ederken hedef alıp karar verme becerisine de sahip olduğunu aktaran Rogozin’in, ülkesinde üretilen bu avatar robottan oldukça gurur duyduğu anlaşılıyor.

Rusların Terminatör Robotu: FEDOR

Fedor, Android Technics ve Advanced Rsearch Fund firmaları tarafından Acil Durumlar Bakanlığı’nın isteği üzerine geliştirildi. Bakılan her yönden bizlere Terminatör filmini anımsatsa da Fedor’un geliştiricileri bir terminatör değil birçok alanda kullanışlı olacak bir yapay zeka geliştirdiklerini söylüyorlar.

Fedor’un, uzay araştırmaları sırasında astronotlara yardım etmesi ve uzay istasyonunda hizmet vermesi bekleniyor. 2021’de Rusya’nın yeni uzay aracı Federatsiya ile gerçekleştireceği uçuşa tek başına gönderilecek. Uzayda araştırmalar yapması ve mevcut araştırmalara destek vermesi amaçlanıyor.  Ancak birçok yeteneğe sahip bu robotun sadece uzay yolculuklarında değil farklı alanlarda da kullanılması bekleniyor.

Rusya’da üretilen ve asıl görevi uzay yolculuklarında yer almak olan robot iki eliyle ateş etmek dışında bir çok şey yapabiliyor. İnce motor becerilerine sahip olan Fedor, kendisini yönlendiren operatör sayesinde ampul takabiliyor, anahtarla kapı açabiliyor, araba sürebiliyor, yangın söndürebiliyor, testere kullanabiliyor, şınav çekebiliyor. Ellerinin ve parmaklarının uzaktan kontrol edilebildiği Fedor çok gelişmiş olmayan bir yapay zekaya da sahip böylece karşılaştığı bazı basit olaylarda kendi inisiyatifine göre davranabiliyor.

Robotun geliştiricileri sonradan öğrenme yeteneğine sahip olan Fedor’un zamanla öğrenme yeteneğinin artacağını belirtiyorlar. Fedor hala eğitim ve gelişim aşamasında ve bu sayede öğrenci olmanın zorluklarını da öğrenebilecek.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı