GenelHaberMobilTeknoloji

Robotlar Bu Gidişle 30 Yıla Kadar…

Google News Abone Ol

Japon telekomünikasyon ve internet şirketi Softbank’ın CEO’su olan Son’un söylediğine göre, bu hızla giderse akıllı robotların sayısı gelecek 30 yıl içinde insan nüfusundan daha fazla olacak. Bununla da kalmayıp, üretilen robotların zekasının insan zekasını geçeceğini, yani insanlardan daha zeki olacaklarını söyledi.

Robotlar Dünyanın Sonu Mu Olacak?

Son, İspanya’nın Barcelona kentinde yapılan teknoloji dünyasının önemli etkinliklerinden biri olan Dünya Mobil Kongresinde, gelecek yıllarda teknolojinin nasıl bir ilerleyiş içinde olacağı ve gelecekte bizi neleri beklediği hakkındaki düşüncelerini aktardı. Masayoshi Son, düşüncelerini ifade ederken; “Gelecek 30 yılda ayakkabılarımızda bulunan çipler beynimizden daha akıllı olacak. Bu çiplerin üstüne basacağız ama onlardan daha geride olacağız.” ibaresinde bulundu.

Masayoshi Son, düşüncelerini anlatırken, bir insanın ortalama IQ’sunun 100 olduğunu, Albert Einstein yahut Leonardo Da Vinci gibi kişilerin IQ’sunun 200’e kadar çıktığını, bu kişilerin dahi olarak nitelendirildiğini söyledi. Ardından, akıllır robotların IQ’sunun ilerleyen zamanlarda 10 binlere çıkabileceğini belirtti. Bu durumu,“Süper Zekanın Doğumu” olarak niteleyen Son, “Bu gerçek olacak.” ibaresinde bulundu.

Yapay Zeka Ve Robotlar Nereye Gidiyor?

Masayoshi Son, akıllı robotların sayısının ve zekasının insanlarınkinden daha fazla olacağını ve bu zamanın çok uzak olmadığını, 30 yıl içinde gerçek olacağının söyledi. Ardından bu robotların insanlarla aynı boyut ve şekilde olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Masayoshi Son, açıklamasını yaparken, robotların ilerleyen zamanlarda çok daha fazla çeşit olacağını söyledi. Hatta bazı robotların çok iyi uçacağını, yüzeceğini, bazılarının 2 bazılarının çok sayıda bacağa sahip olacağını da dile getirdi.

Japon girişimci olan Masayoshi Son, robotların oluşturabileceği tehlikeler ile ilgili ise “Bence bu süper ya da zeka bizim ortağımız olacak. Eğer bunları doğru kullanmazsak bu bir risk oluşturacaktır. Buna karşın robotları doğru işler için kullanırsak bunlar daha iyi bir yaşam için ortaklarımız olabilir.” ibarelerinde bulundu.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir