GenelHaberMobilTeknoloji

Robotlar Bu Gidişle 30 Yıla Kadar…

Japon telekomünikasyon ve internet şirketi Softbank’ın CEO’su olan Son’un söylediğine göre, bu hızla giderse akıllı robotların sayısı gelecek 30 yıl içinde insan nüfusundan daha fazla olacak. Bununla da kalmayıp, üretilen robotların zekasının insan zekasını geçeceğini, yani insanlardan daha zeki olacaklarını söyledi.

Robotlar Dünyanın Sonu Mu Olacak?

Son, İspanya’nın Barcelona kentinde yapılan teknoloji dünyasının önemli etkinliklerinden biri olan Dünya Mobil Kongresinde, gelecek yıllarda teknolojinin nasıl bir ilerleyiş içinde olacağı ve gelecekte bizi neleri beklediği hakkındaki düşüncelerini aktardı. Masayoshi Son, düşüncelerini ifade ederken; “Gelecek 30 yılda ayakkabılarımızda bulunan çipler beynimizden daha akıllı olacak. Bu çiplerin üstüne basacağız ama onlardan daha geride olacağız.” ibaresinde bulundu.

Masayoshi Son, düşüncelerini anlatırken, bir insanın ortalama IQ’sunun 100 olduğunu, Albert Einstein yahut Leonardo Da Vinci gibi kişilerin IQ’sunun 200’e kadar çıktığını, bu kişilerin dahi olarak nitelendirildiğini söyledi. Ardından, akıllır robotların IQ’sunun ilerleyen zamanlarda 10 binlere çıkabileceğini belirtti. Bu durumu,“Süper Zekanın Doğumu” olarak niteleyen Son, “Bu gerçek olacak.” ibaresinde bulundu.

Yapay Zeka Ve Robotlar Nereye Gidiyor?

Masayoshi Son, akıllı robotların sayısının ve zekasının insanlarınkinden daha fazla olacağını ve bu zamanın çok uzak olmadığını, 30 yıl içinde gerçek olacağının söyledi. Ardından bu robotların insanlarla aynı boyut ve şekilde olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Masayoshi Son, açıklamasını yaparken, robotların ilerleyen zamanlarda çok daha fazla çeşit olacağını söyledi. Hatta bazı robotların çok iyi uçacağını, yüzeceğini, bazılarının 2 bazılarının çok sayıda bacağa sahip olacağını da dile getirdi.

Japon girişimci olan Masayoshi Son, robotların oluşturabileceği tehlikeler ile ilgili ise “Bence bu süper ya da zeka bizim ortağımız olacak. Eğer bunları doğru kullanmazsak bu bir risk oluşturacaktır. Buna karşın robotları doğru işler için kullanırsak bunlar daha iyi bir yaşam için ortaklarımız olabilir.” ibarelerinde bulundu.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı