GenelMakaleler

Radon Gazı Nedir? Nasıl Oluşur?

Radon Gazı Nedir?

Radon Gazı” dediğimiz bu madde, renksiz, tatsız, kokusuz ve göz ile görülmeyen bir gazdır. Radyoaktiftir. Yani ışıma yapar. Radyasyon ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için, Radyasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Radon gazı dediğimiz bu madde ilk kez 1899 yılında Ernest Rutherford ve 1900 yılına Friedrich Ernest Dorn tarafından keşfedilmiştir.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi, radon gazı radyoaktif bir maddedir. Alfa parçacığı ışıması yapar. Fazla miktarlarda radon gazı solumak akciğer hücrelerimizin yapısını bozarak, ilerleyen zamanlarda akciğer kanserine yakalanma riskimizi arttırır.

Radon Gazı Nasıl Oluşur?

Radon gazı, radyoaktif bir madde olan uranyumun bozunması sonucu oluşur. Radon gazı alfa parçacığı yayarak plutonyuma dönüşür. Radon gazının yarılanma ömrü ortalama olarak 3.8 gündür.

Radon gazı özellikle ev yapım malzemesi olarak tullanılan taş, toprak, çimentoda doğal olarak bulunur. Bu maddelerden toz vesaire etmenler ile akciğerlerimize ulaşabilir ve ilerleyen zamanlarda akciğer kanseri olma riskimizi arttırır. Hatta ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA-Environmental Protection Agency) yılda 20.000 akciğer kanseri vakasının radon gazına bağlı olduğunu söylemektedir.

Radon Gazının Deprem İle İlişkisi Nedir?

Deprem olmadan önce radon gazının arttığı gözlenmiş. Bir çok bilim insanı radon gazını arttığı yerde deprem meydana geldiğini söyleyerek radon gazı ile deprem arasında bağlantı kurmuş. Ancak bu görüşü savunmayanlar da olmuş. Çünkü deprem olmadan önce radon gazı artıyor yalnız radon gazının arttığı her yerde deprem olmuyor. Radon gazının oluşumu birden fazla yolla olabilir. Bu sebepten radon gazı artan her yerde deprem olur diyemeyiz.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı