BilimGenelMakalelerSağlık

Prof. Dr. Yuda YÜRÜM Kimdir?

Google News Abone Ol

Prof. Dr. Yuda YÜRÜM

Dünya’nın en iyi nano bilim uzmanı arasında yer alan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yuda YÜRÜM hayatını kaybetti.

1946 yılında Ankara Samanpazarın’da, Yahudi mahallesinde doğmuştur. Çok eski bir Ankaralı çocuğudur. Yürüm’e Ankara Yahudi Cemaati Başkanı iken 7 Haziran 1955’te aracına bombalı saldırı düzenlenmiş ve ağır yaralı olarak kurtarılmıştı. 1969 yılında, Lisansını ODTÜ Kimya Mühendisliğinde,  1970 yılında, ODTÜ’de Kimya Mühendisliğinde yüksek lisansını tamamlamıştır. Doktorasını ise Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır.

1980 yılında ABD’nin dünya çapında verdiği önemli bir araştırma bursu olan Fullbright bursunu alarak bir sene için misafir öğretim üyesi ve araştırmacı olarak Amerika’ya gitmiş ve aynı bursu 2007’de bir kez daha almıştır. Türkiye’de Fullbright bursunu ikinci kez alan tek kişidir. Amerika’da en parlak beyinlerin çalıştığı laboratuvarda yer almıştır.

Yürüm, kimya biliminde özellikle karbon esaslı malzeme ve nano mühendisliği konusunda uzmandı. Türkiye’de kendi döneminde (1980’li yıllara) en genç profesör (39 yaşında) olan kişilerden birisidir.

Karbon nanaomalzemeleri, fosil hidrokarbonların kimyası, çevre bilimi ve kimyası, hidrojen enerji sistemi gibi alanlarda çalışmalar yürüttü. 1999’dan beri Sabancı Üniversitesi’nde görev yapıyordu. Sayısız bilimsel çalışma ve makaleye imza atan Yürüm’ün, uluslararası kimya topluluklarında da üyeliği bulunuyor.

Hacettepe Üniversite, Kimya Bölümü’nden mezun olan Yürüm’ün akademik kariyerinde İngiltere National Coal Coard Research Establishment, ABD Tennessee Üniversitesi, İsrail The Weizmann Institute of Science, Hacettepe Üniversite, Miami Üniversitesi ve Sabancı Üniveritesi gibi üniversiteler bulunuyor.

Gözde Öztürk

Merhaba, ben Gözde! Ankara'da yaşıyorum, Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum.Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir