BilimGenelMakaleler

Philadelphia Deneyi

Google News Abone Ol

Deneyin amacı,  ABD Deniz Kuvvetlerinin kendi gemilerini görünmez hale getirmeye çalışmaktır. Deneylerin sonuçları hiçbir zaman resmi olarak açıklanmasa da deneyde yer alan kişilerin açıklamalarından ve yazılarından deney hakkında bilgi edinilmiştir.

28 Mart 1943’te Amerika’da Einstein’ın birleşik alanlar kuramına dayanarak bir “ışınlanma” deneyi yaptığı iddia edilmiştir. Teoriye göre maddeye yüksek değerde manyetik rezonans uygulanırsa zaman, boyut kırılmasına geçer.  “Philadelphia Deneyi” adıyla bilinen deneyde DE173 sınıfı, 1240 tonluk, 104 mürettebatlı “USS Eldridge” adlı askeri gemi, görenlerin anlattıklarına göre Philadelphia Deniz Üssü’nde yeşil bir sise bürünerek yavaş yavaş kayboldu ve kısa bir süre sonra 640 km ötede Norfolk Deniz Üssü’nde ortaya çıkmıştır.

İddialara göre sis azaldıktan  sonra mürettebatın çoğu geminin yanından sarkıp kusmuş, bazı denizciler yok olmuş veya eriyen metallerin içinde kalmıştır.  Hatta bazılarının psişik yetenekleri güçlenmiş, bazen görünmez oldukları ve sadece tene dokunulduğunda görünür hale geldikleri söylenmiştir.

Deneye şahit olanlar hipnoz seansına katılabileceklerini veya pentotal (bilinci uyuşturarak doğruyu söyleten ilaç) kullanarak gördüklerini anlatabileceklerini savunmuşlardır.

Bu olaydan iki yıl sonra tanıklardan Morris Jessup, Miami’de kendi aracında ölü bulunmuştur. Amerikan donanması ise böyle bir deneyin kayıtlarda olmadığını belirtip yalanlamıştır.

Deneyle ilgili araştırmalar sonucunda 1980’de deneyi anlatan bir filmin yapılmasına izin verilmiştir (The Philadelphia Experiment). Charles Berlitz ve William Moore ‘un da deneyle ilgili ortak yazdıkları bir kitap vardır (The Philadelphia Experiment: Project Invisibility ).

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir