SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Peygamberdevesi Nedir?

Peygamberdevesi Nedir?

Beslendikten sonra ön ayaklarıyla ağızlarını temizlerken dua eder gibi göründüklerinden Peygamberdevesi denmiştir. Mantid de denir.

Peygamberdevesinin Özellikleri Nelerdir?

Başları üçgen şeklindedir ve her yöne hareket edebilir. Vücut uzunlukları 30 cm’ye kadar ulaşabilir. Fakat ortalama vücut uzunluğu 5 cm’dir.  Vücutları üstten basıktır.  Bazı türlerde vücutları sopa gibidir, bazılarının vücudu da yaprağa benzer. Renkleri genellikle yeşil, sarımsı kahverengi ve bu renklerin tonlarıdır. Sıcak, ılıman iklimlerde yaşarlar.  Ömrü 3-4 aydır ve yaklaşık 1800 türü vardır.

Böcek avlayarak beslenir. Avını, bacaklarını öne doğru kaldırarak geçmesini bekler. Avına çok hızlı saldırır ve yakalar.

Tarak antenli peygamberdeveleri, Çöl peygamberdeveleri ve gerçek peygamberdeveleri olmak üzere 3’e ayrılırlar. Gerçek peygamberdeveleri en yaygın türüdür.

Çiftleşme sırasında genellikle dişi böcek erkek böceği yer. Dişiler kozaya benzer bir kapsül içine 100-200 yumurta bırakır. Yumurtadan çıkanlara nimf denir. Diğer taraftan bilimsel araştırmalar ile bu türün özellikleri araştırılmaya devam edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ