BilimBitkilerCanlılarGenelMakaleler

Pembe Domates

Google News Abone Ol

Anadolu da yüzyıllardır yetiştirildiği bilinen fakat üretimi azalmış olan pembe domates son derece doğal, ince kabuklu, etli ve lezzetlidir. Yaz aylarında yetiştirilen pembe domates, üretimi az olduğu için yalnızca kırsal alanda yaşayanlar tarafından üretiliyor. Çok çabuk çürüyebildiğinden satışa çok fazla sunulmamaktadır ancak son yıllarda talep arttığı için satışı da artmıştır.

Pembe Domates Nedir?

Tarlada 1 metreküplük bir hacim içinde iki yanında 50 santim aralıkla yetişiyor. Çiçeklenene kadar çok az su veriliyor bunun sebebi ise köklerinin su arama çabasına girip güçlenmesi. Bu dönemde su vermek yerine çapa yapılıyor. Çiçeklenme gerçekleştikten sonra arada bir su veriliyor fakat domates oluşmaya başladıktan sonra çok fazla suya ihtiyaç duyuyor. Domatesin kireçli toprağı sevdiği ve bu yüzden de kalsiyuma ihtiyacı olduğu bilgiler arasında. Bu yüzden direnci artırmak için sütlü su ile yıkanıyor. Üç domatesten alınan tohumdan ise yaklaşık 200 adet domates elde ediliyor.

Pembe Domates

Pembe Domates Nasıl Yetiştirilir?

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Yalova’nın dağ köylerinden buldukları pembe domatesin daha fazla üretilmesi için yoğun çalıştıklarını, üretilen domateslerin oldukça pahalı pazarlandığını, pembe domatesi organik bir şekilde üretmeye devam etmek isteyen Beşli şu şekilde anlatıyor:
“İsrail’in hibrit tohumundan üretilen domatesine karşı Yalova’nın pembe domatesini yetiştiriyoruz. Türk halkı, daha lezzetli olan kendi yerli ürününü tüketmeli. İsrail tohumları yüzünden domatesimizin kalitesi bozuldu. Domateslerin sadece yazın tüketilmesi için harekete geçtik. İnsanlar, Osmanlı’dan kalma doğal ürünümüzü tüketsin istiyoruz. Yalova’nın bazı köylerinde yetişen pembe domatesler, İstanbul’da satılıyor. İstanbul’un pahalı yerlerinde kilosunu 10 liradan sattıklarını söylediler. Daha çok üretilirse, daha ucuza tüketilebilir. Biz bu konuda kararlıyız.”

Pembe Domates Nasıl Satın Alınır?

Yalova’daki gibi birçok yerde pembe domatesin üretimiyle ilgili çalışma yapılırken bu yerli ürünün üretimini sürdürmeye daha fazla kişiye ulaştırma hedefinde olan kişilerce de Pembe Domates Ağı (PDA) kuruldu. İnternette yer alan ülkedeki doğal pembe domatesleri kentlerde, evlerinin balkon ve bahçelerinde doğal tarım yöntemleriyle üretmeye çalışanların oluşturduğu toplumsal bir ağ olan PDA’nın üyeleri, tohumları parayla satmıyor yaygınlaşması için ağa katılanlarla paylaşıyor.

Dilerseniz sitemizde bulunan diğer yerli ürünlerle ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı